Přeskočit na obsah

Propozice

Na této stránce najdeš vše důležité o závodě. Jak se zaregistrovat? Kolik stojí startovné? Do jaké kategorie patříš? Jak vyhrát puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře? To je jen pár otázek, na které zde najdeš odpověď.  

Organizátory cyklistického závodu L'Etape Czech Republic by Tour de France (dále jen L'Etape CZ) jsou ve společné organizaci Petr Čech Sport, a.s. a Kolo pro Život, z. s. (dále jen organizátoři), kteří jsou licensovanými partnery Amaury Sport Organization (A.S.O.), která, jakožto majitel licence, dohlíží na splnění standardů série L'Etape by Tour de France.

Termín a místo: 11. 6. 2022, Praha a Středočeský kraj

Vedoucí projektu: Přemysl Novák (pnovak@letapeczech.cz)

Cyklistický závod pro veřejnost na silničních nebo gravel kolech. Podmínkou účasti jsou: řádně upevněná cyklistická přilba, kolo se silničními řidítky (tzv. berany) a maximální šíře pneu 35mm. Elektrokola nejsou v závodě povolena. Časovkářská/triahtlonová hrazda není v závodě povolena. 

Závody se konají dle těchto propozic. Všichni účastníci se závodu účastní na vlastní nebezpečí, organizátor neručí a neodpovídá za škody, které vzniknou účastníkům ani jimi způsobené. Všichni účastníci musí dodržovat ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích a jsou povinni respektovat pokyny označených pořadatelů, příslušníků Policie České republiky a Městské Policie. Organizátor si vyhrazuje právo nutných změn v pravidlech závodu z důvodu nepředvídatelných (vis maior) okolností.

Podmínky účasti
Každý závodník musí řádně ukončenou registraci a během závodu mít neustále na hlavě řádně připevněnou cyklistickou přilbu a kolo v dobrém technickém stavu.

Používání sluchátek během závodů je zakázané a závodníkovi hrozí diskvalifikace. Zákaz používání sluchátek je z důvodu bezpečnosti účastníků a diváků. 

Závod je vypsán na dvě trasy. Dlouhá trasa měří cca 136 km, Krátká trasa od 91 km. Start i cíl obou tras je umístěn v ulici Vaníčkova v Praze na Strahově. Kompletní informace o trasách budou zveřejněny do konce roku 2021.

Označení kategorie

Věk*

Rok narození

Elite - M/Elite - W

muži/ženy 23 a více let

1999

JM1 / JW1

16 - 17

2005 - 2006

M1 / W1

18 - 29

1993 - 2005

M2 / W2

30 - 39

1983 - 1991

M3 / W3

40 - 49

1973 - 1982

M4 / W4

50 - 59

1963 - 1972

M5 / W5

60 - 69

1953 - 1962

M6 / W6

70 a více

1952 a později

(*věk závodníka k 31. prosinci 2022)

Jednotliví závodníci budou klasifikování dle následujících pravidel:

Celková klasifikace: Vítězem je závodník, který danou trasu projede v nejkratším čase. Vítěz získá Žlutý dres. Do celkové klasifikace nejsou zahrnuti závodníci kategorie Elite - M/Elite - W.

Zelený dres pro nejlepšího sprintera: Vítězem je závodník, který úsek/úseky trasy označené jako Sprinterská prémie, projede v nejkratším čase nebo součtu časů v takto označených úsecích. Do soutěže o zelený dres nejsou zahrnuti závodníci kategorie Elite - M/Elite - W.

Puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře: Vítězem je závodník, který úsek/úseky trasy označené Vrchařská prémie, projede v nejkratším čase nebo součtu časů v takto označených úsecích. Do soutěže o puntíkatý dres nejsou zahrnuti závodníci kategorie Elite - M/Elite - W.

Bílý dres pro nejlepšího mladého závodníka: Vítězem se stává závodník s nejkratším celkovým časem, kterému bude 31. 12. 2021 23 a méně let. Do soutěže o bílý dres nejsou zahrnuti závodníci kategorie Elite - M/Elite - W.

Věcná ocenění obdrží také tři první závodníci v každé vypsané a obsazené kategorii s vyjímkou závodníků kategorie ELITE - M a ELITE - W. 

Finanční prémie nebudou vypsány. 

Tým se skládá z minimálně 5 závodníků. Pro maximální počet členů týmu není stanoven žádný limit.

Členové týmu NESOUTĚŽÍ v individuální klasifikaci. Týmové soutěže se nesmí zúčastnit závodník teoreticky spadající do kategorii ELITE - M a ELITE - W. 

Týmová klasifikace má tyto vypsané kategorie: Muži MT, Ženy WT, Mixy XT.

Pořadí týmu bude určeno časem 4. člena/členky týmu v cíli, přičemž u kategorie Mixy XT je podmínkou, aby minimálně jeden člen týmu na 1. až 4. pozici, byl opačného pohlaví.

Členové týmu musí nastoupit v totožných dresech.

Týmy budou na startu zařazeny do vlastního startovacího bloku, který bude umístěný za prvních 200 závodníků v kategorii jednotlivců. 

Finanční prémie pro týmy nejsou vypsány. 

Registrace závodníků do L'Etape CZ probíhá výlučně na internetových stránkách akce www.letapeczech.cz. Součástí registrace je přesměrování na platební bránu. Registrace závodníka je dokončená ve chvíli zaplacení registračního poplatku na účet organizátora. Při registraci musí zájemce vyplnit všechny povině vyžadované údaje a souhlasit s prohlášením o účasti v závodě.

Registrace bude otevřena 7. září 2021.

Registrační vlny a vývoj cen startovného: 

1. Registrace pouze pro členy "Founders clubu"
 • Od 7. září 16.00 do 13. září 24:00
 • Pouze pro členy Founders clubu, což jsou účastníci L'Etape ročníku 2021
 • Možnost zaregistrovat jednu další osobu za stejných podmínek
 • Ceny: Krátká trasa 1 690 Kč, Dlouhá trasa 1 990 Kč
2. Registrace "Early bird":
 • Od 14. září 2021 16.00 do vyčerpání kapacity Early bird
 • K dispozici 250 míst na Krátkou trasu a 250 míst na Dlouhou trasu
 • Ceny: Krátká trasa 2 290 Kč, Dlouhá trasa: 2 690 Kč
3. Registrace za "Základní ceny":
 • do 15. května 2022 do 24:00
 • Ceny: Krátká trasa 2 790 Kč, Dlouhá trasa 3 190 Kč
4. Registrace "Last call":
 • od 16. května 2022 do 9. června 2022 12:00
 • Ceny: Krátká trasa 3 290 Kč, Dlouhá trasa 3 690 Kč
5. Registrace "Na místě":
 • 10. a 11. června 2022
 • Cena: 4 990 Kč obě trasy

Vouchery na startovné jako dárek: 

Voucher na startovné, který obsahuje speciální kód, s nímž se obdarovaný registruje do závodu budou v prodeji zde: https://eshop.sportprozivot.cz/kategorie/letape-czech-republic/ 

Složení startovního balíčku: 

 • Startovní číslo na řidítka a podsedlová nálepka s čipem, které jsou v majetku organizátora, až do ukončení závodu
 • V případě zájmu zaslání balíčku na adresu závodníka
 • Stylové cyklistické ponožky edice L'Etape 2022
 • Unikátní účastnická medaile
 • Zdravotnické zajištění na nejvyšší úrovni
 • Bohatě zásobené občerstovací stanice
 • Sběrné vozidlo na konci pelotonu
 • Pasta party ve finiši

Závodník v závodě l'Etape Czech Republic by Tour de France startuje vždy na vlastní nebezpečí. Závody se jedou za omezeného silničního provozu, i přesto je účastník povinen dodržovat pravidla silničního provozu a dbát pokynů pořadatele, příslušníků Policie České republiky a Městské Policie. 

Závodník by měl před závodem znát svůj aktuální zdravotní stav a podrobit se odbornému vyšetření sportovním lékařem. Důrazně doporučujeme uzavření úrazového pojištění. Organizátor nepřebírá odpovědnost za škody na majetku anebo zdraví související s cestou, pobytem a s účastí závodníka na akci. Každý účastník startuje na svou vlastní zodpovědnost.

Závod se jede po běžných komunikacích s úplným nebo částečným vyloučením provozu na celé trase, a to za asistence příslušníků Policie ČR, Městské Policie a označených a vyškolených pořadatelů. 

Organizátoři nemohou nijak omezovat vozidla integrovaného záchranného systému jedoucí k zásahu, a proto jsou účastníci závodu vždy povinni prioritně využívat pravou stranu vozovky, případně respektovat pokyny příslušníků bezpečnostních složek, pořadatelů a informačních tabulí. 

Slavnostní start

Prvních 7,9 km přes město projedou závodníci obou tras za asistence Policie ČR a pořadatelů v kompaktním uskupení. Během této úvodní fáze ja zakázáno aktivně si vylepšovat postavení v pelotonu riskantní jízdou, jízdou v protisměru nebo po chodníku. Oficiální start bude ohlášen odmáváním zelenou vlajkou a sirénou ze zaváděcího ředitelského vozu zhruba na kótě 7,9 před Hostivicí. 

KŘÍŽENÍ TRASY ZÁVODU SE ŽELEZNICÍ

Bude upřesněno po zveřejnění trasy.

příčné přejezdy pro osobní dopravu

Na několika místech trasy jsou zřízeny příčné přejezdy, které umožní zejména poskytovatelům veřejné dopravy a místním obyvatelům překřížení trasy závodu. Všechna tato místa budou osazena proškolenou pořadatelskou službou, v některých případech příslušníky bezpečnostních složek. Na těchto přejezdech budou primárně upřednostňováni účastníci závodu. Dbejte však zvýšené opatrnosti a pokynů pořadatelů.

Zdravotnícké zajištění

Na konci každé startovní vlny pojede vozidlo rychlé záchranné služby. Na několika vytipovaných místech na trase budou v pohotovosti další sanitní vozy (celkem 7). Zdravotnický doprovod L'Etape CZ je součástí integrovaného záchranného systému. V případě nehody se zraněním volej 728 155 155.

Doplňkové služby na trati

Občerstvovací zóny:

Na Dlouhé trasa závodu jsou umístěny 4 občerstovací stanice. Na Krátké trase závodu jsou umístěny 3 občerstvovací stanice. Občerstvovací stanice budou poskytovat různé sladké a slané pokrmy a také energetické produkty a sportovní výživa od partnera závodu.

Na každé občerstovací stanici bude připraveno několik desítek naplněných bidonů, zároveň budeš mít možnost doplnit si svůj z připraveného barelu s vodou nebo ionťákem.   

Na občerstovacích stanicích budou k dispozici mobilní toalety.

Zhruba 200 metrů před a za každou občerstovací stanicí bude vyznačena Občerstovací zóna, kde může závodník přijímat občerstvení od svého doprovodu a zároveň ze zbavit odpadu. Odhazování odpadků kdekoliv jinde na trati bude trestáno diskvalifikací. 


Technická pomoc:

Doprovodná vozidla nejsou povolena. 

DOPLŇKOVÉ SLUŽBY V L'ETAPE VESNIČCE

Součástí zázemí závodu na Strahově je dostatečné množství sprch a mobilních toalet. Dále úschovna kol (kapacita 500 kol).

Na konci skupiny závodníků se bude pohybovat vozidlo otevírající trať, dle daného časového limitu. Pokud závodníka toto vozidlo předjede je ze závodu odvolán. Závodník i přesto může závod dojet, výhradně však na vlastní nebezpečí, za plného provozu a bez zajištění. Druhou možností je naložení závodníka na předem určených místech i s kolem do sběrného autobusu, který jej dopraví do cíle. 

Časový limit bude stanoven na hranici průměrné rychlostí 23 - 25 km/h a bude případně upravován, dle počtu účastníků. 

Pátek 10. 6. 2022

16:00 Otevření vesničky L´Etape
20:00 Uzavření vesničky L'Etape

Sobota 11. 6. 2022

8:00 Otevření vesničky L´Etape
9:30 Ukončení výdeje startovních čísel na Dlouhou trasu (omezená kapacita)
10:00 Start Dlouhé trasy
11:00
Ukončení výdeje startovních čísel na Krátkou trasu (omezená kapacita)
11:30 Start Krátké trasy
13:45 Předpokládaný dojezd vítěze Dlouhé trasy
14:00 Předpokládaný dojezd vítěze Krátké trasy
15:00
Vyhlášení celkových vítězů a vítězů prémií
16:30 Vyhlášení vítězů kategorií
18:00 
Uzavření vesničky 

Pro závod jsou v plné platnosti předpisy Antidopingové agentury České republiky. V případě nedodržení těchto propozic může být účastník závodu vyřazen z pořadí anebo zcela ze závodu vyloučen. 

Protest na výsledek a porušení pravidel je možné podat pouze v den závodu, a to nejpozději půl hodiny po dojetí u ředitele závodu v místě časomíry v cílové rovince. Podmínkou je vyplnění příslušného formuláře a složení kauce 500 Kč, která bude v případě kladného vyřízení ve prospěch protestujícího vrácena. Pozdější reklamace nebudou uznány. Ve výjimečných případech, kdy se nedal z objektivního důvodu protest podat v řádném termínu, lze protest uplatnit formou emailu do 2 pracovních dnů ode dne konání závodu.

Reklamace musí mít písemnou formu (stačí e-mail na info@letapeczech.cz). Reklamaci může podat pouze závodník. Na neodůvodněné stížnosti nebude brán zřetel.

Organizátoři závodu si vyhrazují právo upravit a blíže specifikovat něktoré údaje a ustanovení těchto propozic. Také si vyhrazují právo ukončit registraci účastníků s ohledem na naplnění maximálního státem stanoveného počtu dle aktuálních opatření. 

Organizátoři si vyhrazují právo zrušit anebo přerušit konání závodu anebo jeho části v případě vážného nebezpečí, a to nepříznivého počasi, nevhodné epidemické situace, hrozby nebezpečí terorismu anebo útoku ohrožujícího bezpečnost účastníků závodu, resp. jiných dopředu nepředvídatelných okolností (vis maior).

V takovém případě nemá účastník právo na vrácení startovního poplatku nebo jeho částí, pokud už organizátorům vznikly náklady na přípavů závodu v čase přes samotným momentem přerušení/zrušení závodu. Organizátoři však mohou po zvážení všech okolností a vyčíslení nákladů spojených s přípravou závodu přistoupit k částečné kompenzaci startovného. 

Organizátoři před závodem zveřejní pravidla a podmínky účasti v závodě pro účastníky, pořadatelský tým a diváky, s ohledem na aktuální epidemickou situaci a hygienická pravidla. 

©  2022 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl