L'Etape
Czech Republic
by Tour de France

JUNE 15, 2024 | hilly stage
August 17, 2024 | Mountain stage

Register for the race

More information

What to expect 

the tour de france unique atmosphere

L'Etape Czech Republic by Tour de France is a cycling sportive event that allows you to feel like a champion and enjoy the unique atmosphere of the legendary Tour de France. At the same time, it is a celebration, a holiday, a festival of cycling, for all small and big fans of the Grand Boucle.

1

Fully closed roads

For a few hours, the race route belongs to the cyclists only. From the first to the last rider. Safety, luxury and a feeling you can't get anywhere else.

2

Spectator atmosphere

We are not just organising a race, but a big celebration. Even the Tour de France is not just about the riders, it's about the landscape they ride through and the people who live there. And we try to draw them into the action, to come and create the best backdrop for the riders. And to show the kids that sport is a value worth striving for.

3

AUTHENTIC EXPERIENCE ALONGSIDE CYCLING STARS

Ján Svorada, Martina Sáblíková, Zdeněk Štybar, Tomáš Bábek, Andy Schleck. These are the names that have stood at the start of the race in the past. Elbow to elbow, wheel to wheel with all the other participants.

4

L'Etape by Tour de France series

L'Etape by Tour de France is a global race series under the umbrella of Tour de France, geared towards the cycling public, with competitors both local and global. The individual races regularly take place in multiple European countries, Australia, China, Southeast Asia, Mexico, the USA, and in regions of South America. France traditionally boasts the highest number of participants (15 thousand), followed by Australia (over 3 thousand).

more about L'Etape series


map

Subscribe to the newsletter

L'ETAPE CZECH REPUBLIC ON INSTAGRAM

Zažijte s námi a s @rouvyapp L'Etape Prachatice Indoor-Outdoor Contest. 💪 A co se jedná? 👇 L'Etape Prachatice Indoor-Outdoor Contest je závod ve stoupání, který kombinuje venkovní a indoor cyklistiku. Závod letos proběhne online na @rouvyapp a také naživo na Horské etapě. Bude se soutěžit o první cenu, která bude udělena v Prachaticích. Jedná se o první akci tohoto druhu organizovanou v rámci našeho partnerství. 💛 Co vás během závodu čeká? 👇 Musíte zdolat vyznačený úsek v aplikaci Strava (cca 13 km) na této trase na @rouvyapp, a to kdykoliv před 16. 8. v 10 hodin. Trasu si můžete zajet i v rámci virtuálního závodu na @rouvyapp, který je naplánován na 7. srpna. Poté šlápněte do pedálů na témže úseku L'Etape Prachatice během Horské etapy. Aby se zaznamenal váš čas, musíte mít aktivní synchronizaci s aplikací Strava. ‼ A jaká jsou pravidla soutěže? 👇 🚴‍♂️ Zkombinujeme váš nejlepší čas na virtuálním a reálném úseku. Jezdec s nejrychlejším kombinovaným časem bude oceněn na pódiu na L'Etape Prachatice. 🚴‍♂️ Virtuální úsek si můžete zajet, kolikrát chcete – do soutěže bude zaregistrován váš nejrychlejší čas. Budeme monitorovat nastavení, tak prosím žádné podvádění! 🚴‍♂️ Podmínkou účasti je platná registrace do živého závodu a aktivní účet na @rouvyapp. 🚴‍♂️ Do závodu je třeba se zaregistrovat nejpozději 9. 8. 2024 pomocí formuláře (odkaz najdete v bio). Nezapomeňte do formuláře zadat váš e-mail, pod kterým máte vedený účet na @rouvyapp, a také e-mail registrovaný na L'Etape Prachatice. Jako odměnu za účast můžete po uplatnění kódu LETAPEPRA2024 jezdit na @rouvyapp po dobu jednoho měsíce zcela zdarma. 💸 Tak co, jdete do toho s námi? 👀

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., all rights reserved.

Created by Beneš & Michl