Přeskočit na obsah

Žlutý dres pro šampiona

Nejprestižnější dres Tour de France a jeden z nejznámějších symbolů ve světě sportu. Žlutý trikot je snem každého profesionálního cyklisty a je důkazem toho, že závodník dosáhl legendárního statusu. S myšlenkou žlutého trikotu, který by odlišil vedoucího jezdce od ostatních, přišel Géo Lefèvre, asistent  organizátora soutěže Henriho Desgrangeho, držitele 12 cyklistických světových rekordů a první organizátor Tour de France v roce 1903.

Nápad pro volbu barvy se zrodil díky tomu, že časopis L’Auto, tehdejší pořadatel závodu, se tiskl na žlutě zabarveném papíře. Prvním žlutě oděným závodníkem se v roce 1919 stal francouzský cyklista Eugene Christophe.

Henri_Desgrange_vers_1895 yj eugene-christophe
Henri Desgrange
profesionální cyklista, majitel novin l'Auto a první organizátor Tour de France


Žlutý dres na Tour de France

Eugene Christophe
první majitel žlutého trikotu v roce 1919

Žlutý trikot (takzvaný maillot jaune) se uděluje vítězi celkové a průběžné klasifikace – tedy tomu jezdci, který zaznamená nejmenší součet časů ze všech 21 etap. Po skončení každé etapy navíc vedoucí jezdec absolvuje slavnostní ceremoniál, při němž se oblékne do žlutého trikotu a nastoupí v něm do následující etapy.

Hned čtyři jezdci v historii Tour de France dokázali ovládnout celkovou klasifikaci celkem pětkrát: Eddy Merckx, Jacques Anquentil, Bernard Hinault a Miguel Indurain. Legendární Belgičan Merckx, známý pod přezdívkou Kanibal, je navíc rekordmanem v počtu dní, které ve žlutém dresu strávil. Zároveň drží prvenství v počtu vyhraných etap – ovládl jich celkem 34.

Staň se i ty šampionem L’Etape Czech Republic by Tour de France a obleč se do žlutého!  

Miguel Indurain TOUR DE FRANCE 1993_ PROLOGUE Bernard Hinault Joop Zoetemelk TOUR DE FRANCE 1979 _ LE PERREUX _ PARIS (1) Eddy Merckx 20071974 Etape 21 TDF 1974 CLM ORLEANS_ORLEANS (1)
Miguel Indurain


Bernard Hinault

Eddy Merckx

20200920TDF1030-A.S.O._Pauline_Ballet 20200920TDF3061-A.S.O._Charly_Lopez


20200918TDF0009-A.S.O._Alex_Broadway

Foto: A.S.O. Library

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl