Přeskočit na obsah

Zelený trikot pro nejlepšího sprintera

Druhý nejprestižnější dres v rámci Tour de France je určený pro vítěze bodovací sprinterské klasifikace. Zatímco žlutý trikot nosí závodník s nejnižším celkovým časem na Tour, do zelené se obléká jezdec s největším počtem bodů dosažených za top umístění v každé z 21 etap. Historicky prvním vítězem této klasifikace se stal Švýcar Fritz Schär, rekordmanem v počtu získaných titulů je slovenský fenomén Peter Sagan.

Zelený trikot (takzvaný maillot vert) byl na Tour de France poprvé představen v roce 1953 za účelem odlišení celkového lídra jedoucího ve žlutém. Sponzorem závodu se stala společnost La Belle Jardinière, která vyráběla sekačky na trávu – proto se organizátoři rozhodli pro zelenou barvu.

V prvních letech se bodovací systém řídil počtem penalizačních bodů, které závodníci dostávali za svá umístění, a vítězem klasifikace se stal cyklista s nejmenším počtem těchto trestných bodů. Od roku 1959 se však systém změnil a body jsou od té doby udělovány patnácti nejlepším cyklistům v cíli každé etapy. Nejvíce bodů obdrží vítěz, s horším umístěním pak počet obdržených bodů klesá. Body se zároveň liší typem etap – největší množství bodů se rozdává na rovinatých etapách, méně pak na horských etapách a nejméně na časovkách. V průběhu jednotlivých etap je také možné získat body v rámci rychlostních prémií, tedy za nejrychlejší průjezd určitých kontrolních míst.

Rekordmanem v počtu vítězství ve sprinterské klasifikaci je slovenský cyklista Peter Sagan, držitel sedmi zelených trikotů.

O zelený dres mohou bojovat také účastníci prvního ročníku L’Etape Czech Republic by Tour de France – obě závodní trasy budou obsahovat sprinterské prémie.

Zdroj: A.S.O. Library

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl