Přeskočit na obsah

Zážitek zážitků! Držitel Lanterne Rouge o tom, jak jej očarovala L’Etape

Vyhrál! Sám nad sebou. Nad vlastními pochybnostmi. Nad drsnou tratí. Nemilosrdným vedrem. I pro celou rodinu, která jej podporovala u trati a poskytovala servis, byl vítězem. Stejně tak pro mnoho kamarádů. Po dvou letech, kdy se vrhnul na cyklistiku, dokončil David Růžička L’Etape Czech Republic by Tour de France 2022. Jako poslední klasifikovaný.

„Průjezd cílem mě dojal tak, že jsem byl rád za brýle na očích. A hned jsem věděl, že za rok budu na startu znovu,“ říká třiačtyřicetiletý sportovec.

Od dětství hrál fotbal. V Kladně se dostal v rámci mládeže do nejvyšší soutěže. Na zeleném trávníku pak úřadoval v nižších soutěžích a cyklistika mu nic neříkala. „Měl jsem doma horské kolo z jednoho řetězce a občas na něj sedl, abych se projel kolem baráku,“ vzpomíná.

Když se stal otcem, přestal bike využívat. Zpět ke kolu jej svedla náhoda. „Kamarád mě přesvědčil, že pojedeme kolem Berounky se spacákem a stanem. Den před odjezdem se omluvil, že nemůže. Ale já měl všechno připravené, volno z práce, tak jsem si sedl k mapě, našel nejvyšší bod v Brdech a vyrazil s batohem na zádech,“ vzpomíná.

Kolo se stalo odpočinkem

Šlo o zkušenost, na kterou je lepší zapomenout. „Sedací část těla byla zralá na lékařské ošetření,“ vypravuje s úsměvem. Přesto začal na kolo sedat častěji. A o rok později, v létě 2020, vyrazil sám na cestu podle Ohře. „Znovu na biku. A naposled. Pořád jsem šlapal, nikde se nesvezl. Takže sotva jsem dojel domů, vyrazil jsem do prodejny, kde jsem měl vyhlédnutý gravel bike. Místo prohlídky jsem si jej vezl domů.“

Během pandemie koronaviru měl na cyklistiku dostatek času. Minulý rok se poprvé v životě během jedné sezony přehoupl v nájezdu kilometrů přes dva a půl tisíce. Zvládl individuální výlet podél hranic, kdy během čtyř dnů pokořil Šumavu a nastoupal přes sedm tisíc metrů. „Kolo se pro mě stalo odpočinkem. Došlo mi, že na fotbale už není moje místo. V sedle poznávám krajinu, toulám se přírodou. Navíc jsem shodil dvacet kilo, takže se i každý kopec stal snadnějším,“ usmívá se David Růžička.

Jako dobrovolník pak na konci léta 2021 zajišťoval dodržování dopravních omezení při prvním ročníku L’Etape Czech Republic by Tour de France. „Nadchla mě atmosféra,“ vzpomíná na českou premiéru největšího závodu pro amatéry ještě notně poznamenaného pandemií covid-19.

Bál se, že zklame sám sebe

Samotného jej nemoc skolila na začátku roku. Jindy pravidelné vyjížďky v zimních měsících musely počkat. Když se dvakrát přidal zánět průdušek, ve srovnání s předešlým rokem bylo kilometrů zoufale málo. „Dva a půl měsíce jsem byl pro cyklistiku mrtvý,“ culí se.

Jakmile zdraví dovolilo, byl David Růžička zpátky v sedle. „Radost z jízdy lidem, kteří šlapou pravidelně, vysvětlovat nemusím,“ pokrčí rameny.

V polovině května pak přijal výzvu L’Etape Czech Republic by Tour de France 2022. „Od kamaráda jsem dostal startovné. Pár dnů jsem váhal. Nakonec jsem s velkými obavami přijal. Bál jsem se, že zklamu sám sebe. Bylo mi jasné, že jestli trať nezvládnu v limitu, bude se mnou k nevydržení. Ale protože jsem se rozhodl skončit definitivně s fotbalem, bral jsem L’Etape jako symbolický předěl,“ vypravuje.

Na přípravu měl minimum času. A tak spíše naslouchal radám zkušenějších cyklistů. A když přišel den D... „Noc před závodem jsem spal výborně. Dal jsem si dvě dvojky bílého a neměl problém,“ popisuje nenuceně originální přípravu borec, který trasu absolvoval na gravelovém rámu se silničním obutím.

„Při příjezdu na Strahov jsem byl nervózní jako prase. Neměl jsem se závody zkušenost. A nikdy v životě jsem nejel ani takovou porci kilometrů. Nejvíce jsem zvládnul sto dvacet. Ale pak jsem si dal ve startovní vesničce kafe, začal vnímat ostatní cyklisty a všechno ze mě spadlo. Na startu už jsem byl klidný.“

Poslechl a nejančil

Měl pozici v poslední startovní vlně. „Všichni mi radili, ať hlavně na začátku nejančím. A toho jsem se držel. Neřešil jsem, kolikátý budu v cíli. Pro mě bylo hlavní dojet a zvládnout trasu v limitu. Už před startem jsem věděl, že nebudu rychlý. Ale jel jsem konstantním tempem. A hodně mi pomohla rodina,“ přibližuje jednu vychytávku. „S výjimkou občerstvovačky v Chyňavě jsem nikde nestavěl. Měl jsem u trati blízké, kteří mi dali bidony i jídlo. Kdybych někde zastavil, tutově by mi zatuhly nohy a už bych se nerozjel.“

Nic takového ale David Růžička neprožil. Bitvu s trasou dlouhou 136 kilometrů a převýšením 1918 metrů zvládl bez jediné krize. „Ve dvaceti bych nedojel, protože bych rady zkušenějších neposlouchal. A neuměl bych odhadnout sám sebe. Hodně mi pomohlo, že jsem z lokality, kde se jelo a všechny kopce jsem znal. Jediný náznak problémů přišel mezi Pticemi a Hájkem. Vlastně to ani není kopec, ale trápil jsem se. Naštěstí mi pomohli tři kluci z krátké trasy. A pak už jsem jel v klidu. Motol i Spiritku jsem dal bez problémů,“ popisuje.

Když projížděl cílovou bránou na Strahově, radostí si zakřičel. L’Etape Czech Republic by Tour de France 2022 zvládl za 5:45:05,6 hodin. „Možná mi někdo nebude věřit, ale já si to užil. Každou minutu, každý kilometr. Byl to zážitek zážitků,“ říká dojatě, když si promítá téměř šest hodin dřiny v sedle, kterou provázel spalující sluneční žár.

Cílem projel 845., poslední klasifikovaný. Na trati byl o dvě hodiny a čtrnáct minut déle než vítězný Michal Kollert. Více než dvě stě účastníků dlouhé trasy zůstalo za Davidem Růžičkou. Nezvládli limit nebo odstoupili. „Je čtrnáct dnů po L’Etape a já jsem pořád spokojený. Tak jako jsem byl na Strahově, když jsem projel cílem. Hned tam jsem věděl, že za rok chci být na startu znovu. Kvůli emocím, jež mi závod přinesl. Kvůli atmosféře, která byla jedinečná a lidé povzbuzovali i nás na konci,“ vyzdvihuje fanoušky u trasy.

Fakt, že pro příští rok se změnila pravidla a pomyslná obhajoba červené lucerny, nebo-li Lanterne Rouge, se konat nebude, přijal bez emocí. „Je fakt, že ta dlouhá trasa je prostě ikonická. Stovku ujede každý, kdo byl v pelotonu. Takže mě mrzí, že nebudu mít šanci na dlouhé. Je to megazážitek. Ale chápu organizátory. Mohl bych tvrdit, že potrénuju a dostanu se na potřebný průměr. Ale jsem realista. Jako jsem byl na startu. A vyplatilo se. Takže pojedu střední trasu. A užiju si to jako letos. Každou minutu, každý kilometr. Protože L’Etape je v mých očích jedinečná,“ vyhlíží David Růžička 10. června 2023.

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl