Přeskočit na obsah

Ve jménu legendy! Do trasy L'Etape Czech Republic je vepsána historie

Nese jméno legendy – největšího cyklistického závodu planety, který ročně sledují miliony lidí u trati a další desítky milionů u televizních obrazovek. Přestože L'Etape Czech Republic by Tour de France letos napíše 10. června teprve třetí pokračování, má v DNA mnohem více závodnické historie, než by se mohlo zdát. I proto by bylo hříchem nechat si ujít účast třeba jen na Krátké trase. Být součástí znamená dotknout se cyklistických legend.

Trasy největšího domácího závodu pro amatéry – L'Etape Czech Republic by Tour de France – vedou ze Strahova západním směrem na Křivoklátsko. Jde o lokalitu, na jejichž silnicích se psala historie cyklistiky. Nejen české.

Úvodní rovinatá pasáž z Prahy na Unhošť a dále pak na Žilinu a Lány? Křivoklátské peklo po kostkách kolem hradu? Sýkořice a zdejší dlouhý kopec? Legendární Strahov? Nejen tato místa z trasy L'Etape Czech Republic by Tour de France byla svědkem boje o slávu v dobách dávno před sametovou revolucí i v cyklistických sezonách po pádu komunismu v Česku.

Tady se jezdila nejslavnější domácí klasika! Tady se bojovalo o slávu v temných dobách totality, kdy sport představoval alespoň relativní možnost úniku od pochmurné reality. Tady se konaly první profesionální závody.

Závod míru

Už tři roky po posledních výstřelech druhé světové války se zrodila Tour de France východu – Závod míru. Pro země bývalého socialistického bloku šlo o mimořádně prestižní záležitost. Pokud jedním z hlavních měst na trase byla Praha, zejména v pozdějších sezonách od úvodního ročníku peloton pravidelně zavítal do lesů v okolí hradu Křivoklát.

Proslulé kostky v křivoklátském kopci s vrchařskou prémií u svatého Eustacha či stoupání Zbečno-Sýkořice zdolaly hvězdy jako Uwe Ampler, Olaf Ludwig, Sergej Suchoručenkov, Uwe Raab či Ryszard Szurkowski. Mnozí se později zapsali i do dějin Tour de France!

Ryszard Szurkowski vyhrál čtyřikrát Závod míru, třikrát byl mistrem světa mezi amatéry a získal dvě stříbra na olympijských hrách. Olaf Ludwig, dvojnásobný vítěz Závodu míru, mezi profesionály ovládl Amstel Gold Race, hlavně však slavil tři dílčí triumfy na Tour de France a v sezoně 1990 ovládl bodovací soutěž na Staré dámě. Djamolidine Abdužaparov, Uzbek reprezentující v tehdejších pořádcích Sovětský svaz, vyhrál v letech 1991–1996 devět etap na Tour de France a třikrát slavil vítězství v soutěži o zelený trikot krále bodovací soutěže Staré dámy.

Bohemia Tour

Čtyřnásobný mistr světa v časovce a dvojnásobný olympijský šampion v boji s chronometrem, trojnásobný král Paříž-Roubaix a klasiky Kolem Flander, v neposlední řadě pak účastník jedenácti Tour de France, kde slavil osm etapových prvenství, a dokonce vozil žlutý trikot lídra závodu? Fabian Cancellara! Ano, tenhle slavný Švýcar přezdívaný Spartakus poznal bolest z kostek kolem hradu Křivoklát či pasáž od Svaté Alžběty přes Nový Dům směrem na Městečko. V devadesátých letech minulého století totiž absolvoval etapový závod Bohemia Tour, který se jezdil na Berounsku a Rakovnicku.

Tamtéž se s krutostí křivoklátského pavé seznámil Filippo Pozzato. Ital, který vyhrál Monument Milán-San Remo či etapák Tirreno-Adriatico a slavil i dvě etapová prvenství na Tour de France. Stejně jako nizozemský závoďák Bart Voskamp, jenž radost z prvenství na Staré dámě poznal jedenkrát.

Praha-Karlovy Vary-Praha

Už od roku 1921 úvodních čtyřicet kilometrů nejstarší, nejdelší a nejznámější české klasiky Praha-Karlovy Vary-Praha tvořily silnice z úvodu L'Etape Czech Republic by Tour de France. Slavná domácí jednorázovka měřila přibližně 260 kilometrů a absolutním rekordmanem je legendární Jan Veselý, který vyhrál osmkrát.

Závod se dostal i do povídky Oty Pavla, který pod názvem Prokletý cyklista líčil osud Jana Kubra. Muže, co byl dvakrát členem vítězného družstva při Závodě míru. Když však v roce 1957 ze závodu odstoupil, byl kvůli údajné politické provokaci vyloučen z reprezentace. Po omilostnění dokázal vyhrát právě závod Praha-Karlovy Vary-Praha.

Na startu se přitom čas od času objevily i legendy. Třeba Němec Danilo Hondo, který jel pětkrát Tour de France.

Mistrovství světa 1981

Strahov, který je už potřetí místem startu i cíle L'Etape Czech Republic by Tour de France, byl v roce 1981 na několik dnů středobodem světové cyklistiky. Tehdy Větrná hůrka hostila 54. mistrovství světa v cyklistice.

A byla to dechberoucí podívaná při okruzích na Strahově. Profesionálům vládl Freddy Maertens, vítěz patnácti etap z Tour de France, kde třikrát ovládl bodovací soutěž. Bronz bral tehdy Bernard Hinault, pětinásobný šampion Tour de France.

Oslava stého výročí organizované cyklistiky v českých zemích vyšla téměř dokonale. V časovce družstev slavil bronz český tým, jehož součástí byl Milan Jurčo. Tehdejší československý reprezentant se o šest let později postavil jako první zástupce tehdy ještě společné země na start Tour de France.

Pohár Svobody Lidice

Regionem a silnicemi, které bude brázdit peloton L'Etape Czech Republic, se proháněli se startovním číslem na zádech i borci při amatérských závodech jako jsou Bělečské okruhy, Karlovy Vary-Unhošť či Okolo Klíčavy.

Znalci zajisté mají v povědomí etapový závod Lidice, který se jezdil od roku 1961. I ten pravidelně směřoval do křivoklátských lesů. Většinou byli ve startovní listině čeští závodníci. V dobách po sametové revoluci se zde objevili borci jako Michael Kukrle, Michal Schlegel či Daniel Turek, vítěz prvního ročníku L'Etape Czech Republic.

Ovšem ve statistikách je i jedno velké jméno. Němec Jens Voigt, který vyhrál Závod míru, hlavně však sedmnáctkrát startoval na Tour de France a dvakrát tam slavil etapový triumf. Německý závodník proslul kromě velkých úspěchů motivačním sloganem „shut up legs“.

Takže až budete 10. června trpět v některé z pasáží L'Etape Czech Republic by Tour de France 2023, vzpomeňte si, že stejnou bolest zde zažívaly i hvězdy světové cyklistiky.

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.