Přeskočit na obsah

Tomáš Bábek: První Vánoce po kariéře jsem manželce nachystal velké překvapení

Vyhrál zlato na mistrovství Evropy a Evropských hrách, byl vicemistrem světa. Proč? Protože Tomáš Bábek během aktivní kariéry přípravě obětoval čas i v okamžiku, kdy se ostatním dřít nechtělo. Třeba během vánočních svátků. Žádná nonstop idyla, ale i o Štědrý den tréninkový dril.

Když na podzim 2022 odjel Tomáš Bábek v reprezentačním dresu poslední závody a věděl, že jeho vrcholová kariéra je u konce, doma zavládla radost. „Když jsem pak na Štědrý den oznámil, že jdu trénovat, manželku jsem dokonale překvapil. Letos to nebude jinak. Prostě ten pohyb potřebuji,“ směje se ambasador L´Etape Czech Republic by Tour de France v rozhovoru o vánočních zvyklostech nejlepšího českého dráhaře posledních sezon.

20230610_JSvoboda_LEtape_020 ve velké velikosti

Tomáši už je to rok, co jste opustil vrcholovou cyklistiku. Podruhé budete trávit Vánoce s vědomím, že se nemusíte nijak omezovat. Liší se hodně program elitního dráhaře ve srovnání s aktivně sportujícím manažerem?

Během svátků ani trošku. Cítím se zvláštně, když nemám dlouho pohyb. Jde o moji přirozenou součást, jsem na pohybu závislý.

Takže i na Štědrý den je možné potkat Tomáše Bábka na kole?

Když jsem byl mladší, tak jsme pravidelně na čtyřiadvacátého měli společnou vyjížďku. A pak na Silvestra trénink za motorkou. Během kariéry jsem vždy šel dopoledne minimálně na dvě hodiny trénovat. Teď už jsem program upravil. Ale bez pohybu se neobejdu.

Přítelkyně a nyní už manželka neremcala, když jste po snídani vyrazil z domova?

Respektovala to. Mám velkou výhodu, že bydlím v Brně kousíček od centra Dukly. Takže jsem šel třeba na wattbike, a pak do posilovny, protože pro jízdu venku byly podmínky jen výjimečně.

Jde o nezbytný proces na cestě mezi nejlepší obětovat čas tréninku i třeba během Vánoc na úkor rodiny?

Myslím, že jde o jeden z dílků skládačky, proč jsem dosáhl úspěchů. Vždy jsem si prosadil, co jsem chtěl. Jasně, občas jsem si vyslechl nějaké řeči. Ale je to i o rodinném sladění. Vyrazit na dvě hodiny mimo domov může přispět k pohodě. Pochopitelně záleží také na rozumném úsudku sportovce. Nic se nesmí přehánět. Trénink v podobě pěti hodin na Štědrý den je asi už za hranou…

Ani s koncem kariéry jste program nezměnil, a sportujete i na Štědrý den?

Minulý rok jsem byl dopoledne v posilovně. Je super být s rodinou, ale mám pocit, že dvě hodiny mimo domov jsou v toleranci… I když je fakt, že manželku jsem tím překvapil. Myslela si, že sváteční dny prožiji kompletně poprvé doma. Ale jiný už nebudu. Letos určitě vyrazím za sportem čtyřiadvacátého znovu. Když byly v minulosti vhodné sněhové podmínky, vzal jsem fatbike nebo gravel a jel se projet do lesa.

Prožíval jste Vánoce vždy doma? Nebo jste v rámci přípravy sváteční dny trávil i na soustředěních někde v teple, jak je to dnes běžné?

Myslím, že jsme v daném ohledu jako Češi konzervativní. Tréninkový plán u dráhařů se vždy sestavoval s ohledem na Vánoce, které jsme trávili doma. Vlastně mě celkem mrzí, že jsem nikdy nezažil svátky v zahraničí. Měl jsem kamarády z dráhové cyklistiky, co třeba trávili zimu v Miami a moc si změnu pochvalovali. Až budou děti větší, určitě za takovou zkušeností vyrazíme.

Změnil se váš pohled na Vánoce okamžikem, kdy jste se stal otcem?

Stoprocentně! S dětmi prožívá člověk Štědrý den úplně jinak. Užívám se jejich radost, svátky jsou přeci hlavně o dětech. Neřeším dárky, ale hlavně štěstí nejbližších a rodiny. Jak se během roku snažím na televizi spíše nedívat, tak během vánočních dnů si pohádky s dětmi dopřeji. Ke stromečku a obecně Vánocům to patří. Připomenu si dětství.

Vaše dětství bylo ve spojení se Štědrým dnem a dárky ve znamení cyklistických předmětů?

Když jsem byl malý, tak Vánoce nebyly o cyklistice vůbec. Věci spojené s kolem jsem dostával podle potřeby v průběhu celého roku. Takže pak pod stromečkem jsem si užíval radost z jiných dárků.

Sportovní návyky s odchodem z elitní scény zůstaly. Změnil se během Vánoc váš přístup ke stravování a tradičním svátečním pochutinám?

Já mám celý život spojený s jídlem. Ale vše konzumuji tak, abych se následně cítil dobře. O svátcích člověka svádí všemožné dobroty a příležitost mlsat je větší, ale já jedl vlastně pořád stejně.

Takže žádné prohřešky v životosprávě ani ve výjimečných chvílích? Žádný jednorázový nášup salátu, kapra či vybraného druhu cukroví?

Miluji bramborový salát od mamky, který si neodpustím nikdy. Ale dávám si ho jenom na Vánoce nebo na Nový rok. Bez výčitek si dopřeji podle chuti. Myslím, že Vánoce jsou skvělá příležitost, aby si hlava odpočinula. Sportovci se hlídají celý rok. Takže pár dnů pomyslného vypnutí nemůže uškodit, spíše naopak. Já nejsem zastáncem teorie, že existuje špatné jídlo. Jen jde o množství.

Takže se řídíte pořekadlem všeho přiměřeně?

Přesně tak. Ochutnat vanilkový rohlíček či linecké nikoho o formu a zdraví nepřipraví. Jde o tradici. Jen se to nesmí přehánět. Když někdo spořádá dvě kila rajčat za den, asi mu moc dobře nebude. A tohle platí i pro vánoční jídlo… Myslím, že nějaké přežírání nedává smysl. Párkrát jsem měl tu čest se žlučníkovým záchvatem. Jen si vzpomenu a představím si neřízenou konzumaci u vánočního stolu, je mi zle. Navíc každý sportovec jakékoliv výkonnostní úrovně potřebuje správně regenerovat, což pochopitelně s jídlem úzce souvisí.

Má Tomáš Bábek oblíbené vánoční cukroví, bez něhož si neumí představit Štědrý den?

Mám částečně kořeny v Kyjově, kde je skvělá Králíčkova cukrárna. Mají naprosto výjimečné miniaturní větrníčky, věnečky, špičky… Vím, nejde o úplně vánoční mlsání, ale je poctivě vyrobené a u nás nesmí chybět.

Řešil jste během kariéry ve svátečním období kalorický příjem? Nebo jste s vědomím obrovského výdeje energie v tréninku prostě jedl podle chuti a případné gramy navíc jste následně hravě shodil?

Řešil jsem jedině množství bílkovin. Moje mantra, i během Vánoc, zněla dvě stě gramů bílkovin na den. Hleděl jsem hlavně na kvalitu, abych konzumoval co nejméně průmyslově zpracovaná jídla. Já měl spíše problém s nedostatečným příjmem, tudíž jsem se omezovat nemusel. Během roku, ani o Vánocích.

V případě konzumace alkoholu ale určitě na nějaká omezení došlo. Odříkal jste si přípitky ať už na Štědrý den nebo následně při silvestrovských oslavách?

Přípitek nepředstavuje problém. A při silvestrovských oslavách záleží, v jaké společnosti se člověk zrovna vyskytne. Někdy jde v zajetí kamarádů o těžké chvilky, ale já vždy věděl, kdy se stáhnout. Nešlo přitom o žádné puritánství, ale dopředu jsem si uměl představit, jak zle by mi bylo další den. A věděl jsem, že je lepší si trošku odříct.

Kvůli tréninku? I na Nový rok jste byl v sedle pravidelně?

Vím, že mezi cyklisty jde o velkou zvyklost vyrážet první den v roce na kolo. Ale já byl historicky snad jenom dvakrát. Nejsem fanoušek cyklistiky právě na Nový rok. Neměl jsem potřebu vyhrát první spurt v novém roce. A ani v tomhle se s koncem profesionální kariéry nic nezměnilo.

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl