Přeskočit na obsah

Sportujte s dětmi bezpečně

Článek 1

Pokud se chystáte vyrazit na kolo i s dětmi, je samozřejmostí jim zajistit kvalitní vybavení, tedy boty, oblečení, ale snad ještě důležitější je mít na paměti jejich bezpečnost. Nezbytnou výbavou na cestách je přilba, která je pro děti do 18 let ze zákona povinná.

Vybíráme přilbu

Děti by si s největší pravděpodobností vybraly přilbu, která se jim bude prostě líbit, bude mít hezkou barvu, vzor, neobvyklý tvar. Všichni však víme, že tato hodnotící kritéria jsou druhořadá. Bezpečnost musí být na prvním místě.

Jak ale vybrat tu správnou? Obecně platí, že by neměla být příliš malá, aby netlačila, ale ani příliš velká, aby nespadla z hlavy, a to ani v případě kdy je rozepnutá a předkloníte hlavu. V případě dětských přileb má výběr přece jen další jistá specifika.

Pro dítě vybíráme co nejlehčí přilbu, aby s ní mohly pohodlně jezdit i několik hodin. Je proto zásadní vybírat lehké, ale zároveň kvalitní výrobky. Z hlediska bezpečnosti je důležité, aby helma byla certifikována a splňovala technické normy. Nezapomínejte se také zaměřit na to, jak je přilba odvětrávána.

Protože děti stále rostou (a leckdy docela rychle), je možné zvolit helmu s nastavitelnou velikostí. Ta se většinou nastavuje pomocí kolečka v zadní části helmy. Přilba by měla na hlavě sedět nejlépe vodorovně, její přední část by měla zasahovat asi doprostřed čela. Při nošení musí být zapnutý podbradní řemínek, za nějž by měly jít zastrčit maximálně dva prsty.

Důležitým prvkem je i barva helmy – když sáhnete po výrazných a reflexních barvách, bude vaše dítě na silnici dobře vidět. I to zvýší jeho bezpečnost.

Pro nákup sportovních ochranných pomůcek využijte příspěvek z Fondu prevence Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR. Na pořízení cyklistické přilby přispívá dětem až 1 500 Kč.

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl