Přeskočit na obsah

Soustředění v Sobotíně pohledem účastníka

Přinášíme vám čerstvý report z prodlouženého víkendu v Jeseníkách, kde se konala první větší akce - soustředění bootcamperů L'Etape Czech Republic.

Poté, co bylo soustředění několikrát přesunuto, se covidové "podnebí" konečně uklidnilo a umožnilo nám vyrazit na společnou vícedenní akci do vysněného zámeckého resortu Sobotín. Sešlo se nás celkem 16 jezdících, na krásném místě, se super lidma, za "vypečeného" počasí, a především se společným mottem: #jsemvbaliku. 

Úkol byl jasný - řádně potrénovat praktickou stránku vytrvalostního, silového a technického zaměření i tu teoretickou, v tomto případě myšleno sžití se s jízdou ve skupině loket na loket, závodnické fígle (čti taktické myšlení), workshopy pro zlepšení výkonnosti a spoustu zajímavých informací z podpokličky přípravy profesionálního cyklisty. 

Pro našlapaný program bylo vybráno výživné prostředí pohoří Hrubý Jeseník. Velké kopce, nezapomenutelné výhledy, kvalitní silnice s menším provozem a luxusní zázemí wellness resortu Sobotín. Avšak wellness jsme si příliš neužili, neboť jsme měli každodenní saunování na kole za tropických teplot 32 stupňů Celsia. 

LeT (25)

Den 1 

Pátek odpoledne jsme vyrazili na první volnější trénink. Cílem bylo protáhnout nohy po cestování, seznámit se mezi sebou, a především se základními pravidly pohybu v balíku - neboli ve skupině, kdy jedeme jako celek s jednotnou zodpovědností za bezpečnost celé skupiny. Klidným tempem jsme navštívili Šumperk, kde jsme se schladili stopkou na zmrzku a zpět na barák. Hodilo to necelých 30 km, převážně po pohodové rovině. 

Za správný chod skupiny se staral náš šéftrenér Ondra "Lampík" Paur, který neustále poletoval okolo balíku jako včelka a zdravou kritikou posouval cyklistickou vyspělost a limity každého z nás. My se tak s přibývajícími kilometry cítili klidnější a jistější, a to i přesto, že jsme jeli těsně vedle sebe a za sebou točenými serpentýnami v relativně vysoké rychlosti. A to byl přesně ten dril, který jsme potřebovali a který jako sólo jezdci nikdy nemůžeme získat. 

Večer patřil oficiálnímu zahájení, kdy vedoucí celého projektu L'Etape Czech Republic Přemek Novák uvítal všechny bootcampery, seznámil je s programem a výhledem do budoucna. Ihned poté odpálil svůj workshop o správném dýchání Jan Kubeš a my se dozvěděli další možné cestičky, jak zlepšit svoji výkonnost pomocí dýchacích trenažérů Powerbreath.

LeT (38) LeT (40)
Den 2

V Sobotu byla na programu "královská" etapa, která nás vedla na Červenohorské sedlo. Někteří bootcampeři měli doslova nabito "ostrejma", a tak si závěrečné tři kilometry dali naplno, poté se gentlemansky vrátili zpět pod kopec k pohodářům, kteří si náboje šetřili na později. V dalším stoupání nás Lampík seznámil se správným provedením silového intervalu. Dlouhým sjezdem směr Jeseník a hurá přes sedlo Ramzová a další  berky s úžasnými výhledy na oblast Staroměstska do skiareálu Králičák, kde se jel podnik seriálu Kolo pro Život. Ve VIP stanu jsme "zpucovali" veškeré ovoce, chlazené (nealko) nápoje, poděkovali jsme a vyrazili zpět do Sobotína. Krásných propečených 120 km a celkem 1750 metrů nastoupáno. 

Předvečerní fitness workshop zaměřený na CORE cvičení a strečink byl v režii elitního českého bikera Marka Rauchfusse, který dovezl ještě horkou bronzovou medaili ze sobotního  KPŽ závodu Kraličák. "Ráfek" vypíchnul především partie, na které se při posilování nejčastěji zapomíná a cyklisti je mívají opravdu oslabené nebo zkrácené. Následovala bohatá večeře, po které nás musel personál restaurace doslova vyhánět, neboť naše "motory" vyžadovaly velké energetické doplnění. Příjemné večerní počasí a vedení dlouhých debat na všechna témata nás pustila do postelí až před půlnocí. 

LeT (110) LeT (88)
Den 3

Hlavním bodem nedělní trasy byl výjezd na jeden z jesenických monumentů - přečerpávací nádrž Dlouhé Stráně. Neúprosné 9,5 kilometrů dlouhé stoupání zdolal každý dle svého pocitového standardu. Na vrcholu krátké občerstvení, fotka, pokochání se výhledem na Praděd a mohlo se razit zpět do Koutů, kdy to bylo zralé na připečení naších brzd. Naštěstí jsme měli v půlce kopce cvičení na správné a plynulé prolítnutí zatáčkou - vracečkou. Lampík nám ukázal, jak ztupit její ostrý radius, a kdy i přes pocit strachu máme už pustit brzdy. 

Skupina rychlíků si to namotala ještě přes dvě menší sedýlka pod vedením Marka Rachchfusse, ostatní už v poklidu na barák. Bilance necelých 90 kilometrů a 1650 výškových metrů. 

LeT (127) IMG_1689
Závěrečné shrnutí

Vynikající ubytování, nádherné kopce, super vyjížďky, dobrý oběd na KPŽ a zajímavý doprovodný program se spoustou cenných rad i historek od hostů a trenéra. Byl to skvělý prodloužený víkend. Těším se na další. 

Slovo  trenéra

Spokojenost a pochvala pro každého účastníka akce! Odvedli veliký kus práce, někteří již měli zkušenost s jízdou v balíku, ale převážná část byli nováčci, kteří byli zvyklí brázdit silnice sólo. Není jednoduché sžít se s jakýmsi stresem, že valíte 50km/h a máte 30 cm před sebou, vedle sebe a za sebou další parťáky. Každá zbrklá nepozornost může vás nebo toho druhého katapultovat k zemi. Je to radost, když vidíte ten progres. Páteční jízdu jsme jeli lehounce cukaturu jako hejno mušek a v neděli pozorujete vytesané sochy, srovnané po dvojičkách jak na šachovnici, které svižným plynulým tempem drtí efektivně každý kilometr jak skupina rytířů.

Další plánovaná soustředění

16. až 18. července - Etapový přejezd Lužických hor

6. až 8. srpna -  Po stopách Štybyho (Stříbro, Slavkovský les)

Pro více informací o kapacitě a cenách nás kontaktujte na jfousek@letapeczech.cz

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl