Přeskočit na obsah

S L'Etape Cyprus za dechberoucím zážitkem a věčnou krásou

Slunce, teploty přes dvacet stupňů, kvalitní asfalt, téměř prázdné silnice a jako bonus voda lákající ke koupeli. Cyklistická sezona ještě nekončí! Rozhodně ne s L´Etape Czech Republic by Tour de France. Ve spolupráci s kyperským organizátorem jsme připravili výhodné balíčky na L´Etape Cyprus by Tour de France, která se uskuteční 13. listopadu.

Kypr všichni vnímají hlavně jako dovolenkovou destinaci. Pokud by vás doma chtěli nařknout, že plánujete vyrazit na ostrov ve Středozemním moři lelkovat, máme pro vás pádné argumenty, že o rekreaci úplně nepůjde. Rozhodně ne pro vaše nohy.

Organizátoři prvního ročníku garantují plně uzavřenou trasu určenou amatérům, kteří se chtějí cyklistikou bavit. L´Etape Cyprus představuje úžasnou příležitost k objevování země a všeho, co ostrov nabízí. Nejde jen o závod. Jde o nezapomenutelné zážitky.

Skutečnou výzvou je dlouhá trasa. Směřuje na ikonický vrchol země v podobě nejvyšší hory Olympus v pohoří Troodos s výškou 1952 metrů. Na cyklisty čeká porce 137 kilometrů s převýšením 3176 metrů. Na krátký sjezd po startu navazuje 62,5 kilometrů, kdy trasa prakticky jen stoupá.

Na Olympus jako cestou do ráje

Dobrou zprávou je, že sklon stoupání je velmi pozvolný a trasa není příliš technická. Kromě zkoušky pro svalová vlákna půjde o skutečné pohlazení pro duši. Budete totiž míjet byzantské kostely, osamělé kláštery, s trochou štěstí stáda divokých koní, pokocháte se výhledy na malé horské vesničky ztracené v čase a přilehlá vinařství.

Silnice navíc lemují citronovníky, pomerančovníky, olivové háje a stromy s granátovými jablky, k tomu dechberoucí výhledy na Středozemní moře, tudíž si budete připadat jako v „rajské“ zahradě.

Stoupání má v průměru 2,9 procenta. Až krátce před zlomem trasy přijde zkouška, která notně kousne! V malebné vesničce Prodomos je přibližně padesát metrů dlouhý úsek, kde je sklon 15,1 procenta, což je maximum celého okruhu! Tady bude třeba zařadit nejlehčí převod.

Nejvýše položený bod závodu leží ve výšce 1814 metrů, a tak je třeba pamatovat, že v kapse dresu by neměla chybět cyklistická bunda. Zatímco na pobřeží bude stoprocentně teplota přes dvacet stupňů, na vrcholu může být o dvanáct stupňů méně.

Pokud byste ze sedla chtěli udělat fotografie připomínající dřinu, kterou jste absolvovali, buďte opatrní jako při následném sjezdu. Jsou zde dvě aktivní základny SAS a fotografování je zakázáno.

Ambasadorem vítěz Pekla severu

Odměnou po zdolání prémie značené jako HC bude ohromující pohled na celý ostrov. Mimo jiné na lyžařské středisko, které se zde nachází. Hlavně však čeká cyklistická pohádka. Téměř sedmdesát kilometrů ve sjezdu! Až na dva úseky. Prvním je „brdek“ označený jako vrchařská prémie čtvrté kategorie přibližně v polovině sjezdu.

A pak dojezd do cílové brány, jemuž předchází pět set metrů dlouhé stoupání označené coby vrchařská prémie třetí kategorie! Téhle finálové zkoušce bude předcházet „duševní“ pohlazení v podobě průjezdu kolem skal bohyně Afrodité na pobřeží Středozemního moře...

Krátká trasa kopíruje částečně dlouhý okruh, jen jej v půlce přetne. Závodníci tak urazí 62 kilometrů s převýšením 1300 metrů. A i pro ně je nachystána notná porce v kopci, protože od startu budou po boku závodníků na dlouhé trase stoupat 22 kilometrů...

Organizátoři, kteří garantují na trase pět občerstvovacích stanic, ve spolupráci s Kyperskou cyklistickou federací chtějí představit zemi jako destinaci vhodnou pro cyklistiku ve stejné míře jako je Mallorka či Kanárské ostrovy. I proto se jede pod patronací tamní federace, ambasadorem slibujícím účast je John Degenkolb (vítěz Paříž-Roubaix, Milán-San Remo či etap na všech Grand Tour) a jedním z motivů je připravit zázemí, aby země v budoucnosti měla prvního závodníka ve World Tour!

Centrem závodu je letovisko Aphrodite Hills umístěné na pobřeží nedaleko města Pafos a pouhý kilometr od Afroditiny skály, podle níž nese jméno celé letovisko. Legenda říká, že kdo se vykoupe v blízkosti skalního útvaru bohyně lásky, je požehnán věčnou krásou.

Na Kypru panuje typické středomořské klima s horkým a suchým létem a teplou vlhkou zimou. Listopad, kdy se koná L´Etape Cyprus, je už označován jako zimní měsíc. Nicméně moře má v listopadu ještě příjemných dvacet až dvaadvacet stupňů. Vítr vane na Kypru většinou slabý nebo mírný. Na ostrově je přibližně 320 slunečných dnů v roce.

UBYTOVÁNÍ

Aphrodite Hills Resort je největší sportovní, volnočasová a lifestylová destinace na Kypru. Ve své podstatě jde o ohromující město na majestátním kopci, s hotelem, rekreačními vilami, apartmány, obchody, restauracemi, fyzioterapeutickým centrem, a hlavně startem L´Etape Cyprus by Tour de France!

Právě zde bude účastníci kyperského dějství patřícího do seriálu závodů prestižní série poprvé šlápnou do pedálů, na tomtéž místě se bude finišovat. V prostoru Aphrodite Hills Resort bude i vesnička Tour de France a rovněž putovní muzeum nejslavnějšího závodu světa.

Ubytování je zajištěno v pětihvězdičkovém Aphrodite Hills Hotel by Atlantica, který nabízí klid, velkolepé zahrady, golf, moře a výhled na bazén. Alternativně je k dispozici velké množství ohromující vil a apartmánů pro ty, jež se rozhodnou pro dovolenou s vlastním stravováním při zachování služeb pětihvězdičkového hotelu. Pro všechny zájemce, kteří nechtějí na Kypr dopravovat vlastní kolo je pak k dispozici organizátorem garantovaná půjčovna.

INFORMACE O ZÁJEZDU

Termín zájezdu: 8. - 15. listopadu (7 dní)
Cena zájezdu:

 • 37 500,- Kč,
 • 34 700,- Kč (pro členy klubu Founders, #jsemvbaliku nebo účastníky předchozích zájezdů a soustředění)

Cena zahrnuje:

 • Dopravu přímým letem z Prahy do Larnaky a zpět vč. kabinového zavazedla 10 kg, odbaveného zavazadla 23 kg a seatingu
 • Příplatek za přepravu vlastního kola v rámci letenky
 • Ubytování v 5* hotelu Aphrodite Hills se snídaní (ve sdíleném dvoulůžkovém pokoji)
 • Transfer z/na letiště
 • Startovné v závodě L'Etape Cyprus na Krátké/Dlouhé trase
 • Tipy pořadatelské agentury na trasy vhodné pro silniční kolo

Možno přiobjednat: 

 • polopenzi
 • zapůjčení karbonového kola Canyon

Cena nezahrnuje:

 • cestovní pojištění příp. pojištění zavazadel
 • mistní poplatky

V případě zájmu o kratší termín pobytu, případně zajištění jen ubytování + startovného se na nás neváhejte obrátit. 

Přihlášky a další informace na: jfousek@letapeczech.cz

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl