Přeskočit na obsah

Připrav se s Decathlonem na kopce L’etape Czech Republic by Tour de France

Kopcovitá etapa L’etape Czech Republic by Tour de France už klepe na dveře a je na čase podívat se na úseky, kde se bude závod rozhodovat. Ano, mluvíme o třech hodnocených stoupání na trati. Letos jsme si pro tebe připravili novinku - soutěž o nejlepšího vrchaře závodu. Partnerem soutěže je Decathlon, který jednotlivá stoupání projel s Decathlon cycling ambasadory Kate Obstovou (nejrychlejší sprinterka loňského L'Etape) a Ondrou Vítem, kteří ti představí všechny záludnosti kopců na trati.

Hlavni fotka

Prvním stoupáním je dobře známé Podkozí. Loni jsme ho jeli opačně, takže tentokrát nás čeká prudká část skrz vesnici, které předchází ošemetný sjezd serpentínami. Parametry kopce nevypadají na první pohled úplně strašidelně. Délka 1,31 km a průměrný sklon 6,3 %. Jsou zde ale i pasáže přes 10 % a to už dokáže potrápit cyklistovi nohy. Navíc, povrch silnice není v úplně nejlepší kondici, což může řadě jezdců vadit.

“Tenhle kopec se nachází nějakých 20 km od startu. To znamená, že se pojede ještě ve větší skupině, což se dá krásně k přejezdu kopce využít. Důležité bude hlavně na závěr kopce se ještě zmáčknout a vydržet v balíku, kde si na rovině zase odpočineš,” říká Kate Obstová. 

“Souhlasím. Doporučil bych se tady moc nešetřit. Ano, do cíle ještě daleko, ale když na konci kopce zůstaneš ve skupině, určitě se to vyplatí, protože po něm následuje lehké klesání, kde prostě nechceš jet za své,” doplňuje Ondra Vít.


Podkozi

Zhruba na 40. kilometru přijde asi největší strašák letošní trasy. Kopec v obci Zdejcina má na okolí Prahy opravdu přísné parametry. Je dlouhý 1,9 km a na cyklisty čeká 150 metrů převýšení s průměrným sklonem 7,8 %. Asfalt opět nepatří k nejnovějším, už bude znát lehká únava a navíc celá druhá polovina kopce se jede na otevřené pláni, kde bude pálit ostré červnové sluníčko. 

“Na konci stoupání čeká ještě taková malá zrada. Silnice sice trošku poleví, ale pořád míří vzhůru. Určitě se vyplatí nevyšťavit se na posledních pár metrech Strava segmentu, protože poté tě čeká ještě dalších 10-20 výškových metrů,” upozorňuje Kate. Ondra má naopak pár povzbudivých slov: “Po první polovině kopce se silnice trochu zmírní. Můžeš si trochu odpočinout, napít se a pak pokračovat v tvrdé práci nahoru.”

Zdejcina

Poslední stoupání trasy začíná v obci Nižbor a měří 6,25 km. Průměrný sklon je pouhých 3,4 %, ten ale ovlivňuje mírnější druhá půlka. Naopak první kilometr ti dá co proto, tam sklon nejde pod 6 % a často atakuje i 10 %.

“Tenhle kopec má určitě nejlepší asfalt ze všech 3 hodnocených stoupání na trati. Jakmile se vjede do lesa, zhruba po 2,5 km, sklon se opravdu velmi zmírní, místy je to dokonce z kopce. Tady už se dá chytit větrný pytel a jet trochu rychleji. Plus by v lese mohlo být trochu chladněji, v porovnání se Zdejcinou stoprocentně,” myslí si Ondra Vít.

“Tady si sám musíš zhodnotit jak na tom jsi. Na začátku v nejprudší části se dá hodně získat, ale i ztratit. Dokážu si představit, že někdo to tady napálí, ujede skupině ale pak mu kvůli délce stoupání dojdou síly a dobře fungující skupina ho zase předjede. Jestli ale cítíš, že dneska je tvůj den, můžeš tady díky délce stoupání získat opravdu hodně vteřin,” říká na závěr Kate Obstová.

Nizbor

Všechny 3 kopce jsme detailně rozebrali ve videu na YouTube kanále Decathlon Česká republika. Podívej se na něj a nastuduj si, co tě čeká na nejtěžších místech trati!

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl