Přeskočit na obsah

Máme sedm měsíců na přípravu dokonalého zážitku, říká starosta Prachatic po informační schůzce

Romantika jako z pohlednice od Lady. Velké náměstí Prachatic pocukrované sněhem, uprostřed renesanční kašna osvětlená vánoční výzdobou a pomalu padající soumrak. Radniční sál zdejšího městského úřadu byl v pondělí 15. ledna dějištěm informačního setkání k Horské etapě série L´Etape Czech Republic by Tour de France naplánované na 17. srpna.

„Jsme hrdí, že naše město bude hostit událost, která se mezi cyklisty těší tak velké popularitě. Do startu je ještě relativně dost času, ale bylo důležité se všemi zainteresovanými probrat, co uspořádání tak velkého závodu obnáší, abychom závodníkům obstarali dokonalý zážitek. A samozřejmě nám jde i o nejlepší prezentaci našeho města i celého regionu,“ říkal Jan Bauer, starosta města Prachatice.

3C9A7247

Starosta Prachatic Jan Bauer vítá účastníky informačního setkání

L´Etape Czech Republic se poprvé uskutečnila v roce 2021. I přes složité období poznamenané pandemií covidu-19 se na start ve stínu legendárního strahovského stadionu postavily bezmála dva tisíce cyklistů. Při loňském třetím ročníku už vyrazil vstříc tratím ve Středočeském kraji peloton čítající téměř tři tisíce závodníků.

Výjimečným tvoří závod jedinečná atmosféra a také skutečnost, že se jede na zcela uzavřených silnicích. „L´Etape je globální akce čítající dvaatřicet závodů v pětadvaceti státech napříč všemi kontinenty. Základní myšlenka je, že každý účastník může zažít atmosféru Tour de France,“ vysvětloval v rámci prezentace Tomáš Pravenec, předseda představenstva pořádající agentury Petr Čech Sport.

Radniční sál zaplnili zástupci obcí, přes které 17. srpna Horská etapa povede. Dorazili i místní podnikatelé, členové spolků a sdružení, jichž se závod dotkne, stejně jako zástupci integrovaného záchranného systému. Mezi zúčastněnými nechyběla ani ambasadorka Horské etapy Tereza Huříková, bývalá reprezentantka v silniční i horské cyklistice.

3C9A7411

Ředitel závodu Svatopluk Fořt seznamuje přítomné  hosty s technickými detaily závodu

„Smyslem akce je propagace cyklistiky a zdravého životního stylu. Současně L´Etape představuje oživení komunitního života v obci, v neposlední řadě pak propagaci regionů, měst, obcí a všech místních podniků,“ vyzdvihl v rámci debaty Přemysl Novák, šéf projektu L´Etape pro Českou republiku.

3C9A7390

Šéf projektu L'Etape Czech Republic Přemysl Novák prezentuje hlavní celospolečenské přínosy akce

Je téměř jisté, že jakkoliv byly kulisy informačního setkání idylické jako krajina lemující trasu závodu naplánovaného na 17. srpna, v druhé polovině prázdnin o žádnou velkou romantiku nepůjde. „Trať samozřejmě velmi dobře znám. A troufám si tvrdit, že půjde o mimořádnou prověrku výkonnosti. Rozhodně bych nedoporučil pouštět se do boje s nachystanou porcí kilometrů bez předchozího tréninku,“ usmál se Jan Bauer, starosta města Prachatice.

Horská etapa je dlouhá 102 kilometrů, převýšení bude 2100 metrů. V době informačního setkání v Prachaticích bylo zaregistrováno 556 účastníků, přičemž kapacita závodu je 1000 míst. Cyklisté se mohou těšit na unikátní mix kvalitních silnic a nádherné krajiny v jedinečném prostředí podhůří Šumavy.

Start a cíl závodu bude na Velkém náměstí 17. srpna 2024 ve 13 hodin. „Po vzájemné debatě jsme došli ke shodě, že posunutí startu krátce po poledni je skvělým řešením pro všechny. Dojde k minimálnímu omezení života v Prachaticích i přilehlých obcích, současně všichni fanoušci i zúčastnění plynule mohou po dojetí závodu a občerstvení pokračovat na after party a koncert, který se uskuteční v podvečerních hodinách na Velkém náměstí,“ uvedl Jan Bauer, starosta města Prachatice.

3C9A7594

Tomáš Pravenec - ředitel pořádající agentury v hovoru se starostou Prachatic Janem Bauerem

Zúčastnění během informačního setkání zjistili přesný popis fungování vesničky L´Etape Czech Republic by Tour de France, která bude v Prachaticích otevřená prvně v pátek v 15 hodin, následně pak v sobotu od 9 hodin. Stejně jako smysl fan pointů rozmístěných po trase. Potěšení vyvolal i start hvězdných ambasadorů, jimiž jsou Zdeněk Štybar, Ján Svorada, Tomáš Bábek či Martina Sáblíková. 

3C9A7655

Tereza Huříková - cyklistka a ambasadorka horské etapy a projektu L'Etape Femmes a tajemník města Prachatice Luboš Šafránek

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl