Přeskočit na obsah

Petr Sagan, rekordman v počtu zelených trikotů

Rodák ze slovenské Žiliny je v současnosti považován za jednoho z největších cyklistických talentů. Tento profesionální silniční cyklista, který momentálně reprezentuje tým Bora-Hansgrohe, už stihl nasbírat mnoho úspěchů. Na kontě má 12 vyhraných etap Tour de France, je trojnásobným světovým šampionem a rekordmanem v počtu zelených trikotů na francouzském legendárním etapovém závodě.

20200916TDF1014-A.S.O._Pauline_Ballet

Než mladý Peter nasedl na kolo, začínal se sportem v žilinském fotbalovém klubu. Dlouho to ale netrvalo a brzy začal všechnu svou pozornost věnovat pouze kolu. Už v sedmi letech získal ve své věkové kategorii první vítězství a posléze začal sbírat větší úspěchy i mezi juniory. V roce 2007 se stal mistrem Slovenska a předváděl skvělé výkony i na evropských a světových šampionátech.

V roce 2010 vstoupil devatenáctiletý Peter do světa profesionální silniční cyklistiky. Začal soutěžit s velkými jmény, jakými byli například Lance Armstrong, Oscar Pereira Sioma nebo Alberto Contador. Dařilo se mu velmi dobře a všichni věděli, že na tohoto nováčka si budou muset dávat pozor.

20200901TDF1024-A.S.O._Pauline_Ballet

Od roku 2012 se každoročně účastní Tour de France. Pro zelený trikot, který je udělován za sprinterské body, si dojel poprvé na svém premiérovém ročníku a v následujících letech posbíral čtyři další. Pro rok 2017 se však musel zeleného trikotu vzdát kvůli diskvalifikaci – tehdy byl obviněn za zavinění pádu jiného závodníka, přičemž později bylo jeho zavinění vyvráceno. Na šestou výhru v bodovací soutěži si tedy musel počkat. V roce 2018 předvedl zatím svou nejlepší bodovací účast na Tour de France a po zásluze se opět oblékl do zeleného. Naposledy získal trikot v roce 2019 a stal se tak jediným závodníkem, co vyhrál bodovací soutěž celkem sedmkrát.

Mezi další Saganovy úspěchy patří celkem 12 vyhraných etap, 22 druhých míst a 10 třetích. Mimo Tour sbírá úspěchy hlavně na mistrovstvích světa, kde obsadil nejvyšší příčku hned 3 roky po sobě (2015–2017).

Petera Sagana mají cyklističtí fanoušci rádi nejen za jeho úspěchy, ale také proto, že cyklistiku umí odlehčit svými akrobatickými kousky na kole  nebo trefnými vtipy.

 

20200905TDF1064-A.S.O._Pauline_Ballet

Foto zdroj: A.S.O. Library

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl