Přeskočit na obsah

Nové kopce daly L'Etape Czech Republic 2024 šmrnc

Revoluce, která slibuje mimořádně akční zápletku! Pokud pro někoho byla trasa L'Etape Czech Republic rutinou, ročník 2024 ji rozmetá na padrť. Organizátoři přesně v duchu Staré dámy při skládání trasy kopcovité etapy zahrnuli čtyři nové vrcholy. A kromě tradičních pražských se pojedou i další nová stoupání, přičemž na trase je mnoho dosud neprojetých úseků, které dávají největšímu tuzemskému závodu pro hobby cyklisty pořádný šmrnc!

Kopcovitá etapa nabídne pořádnou porci výškových metrů s proslulými kopci Středočeského kraje! Některé se vrací po delší odmlce, jiné jsou v itineráři úplně poprvé. Dlouhá trasa kopcovité L'Etape  Czech Republic by Tour de France naplánované na 15. června 2024 měří 130,9 kilometrů a zahrnuje 1917 výškových metrů. Střední trasa je dlouhá 105,7 kilometrů a cyklisté budou muset pokořit 1407 výškových metrů. Krátká trasa L'Etape Czech Republic se pojede po trase dlouhé 60,3 kilometrů a zahrnuje 695 výškových metrů. Jaké jsou klíčové kopce závodu?

Podkozí – vrchařské prémie (všechny trasy)

Účastníci premiérového ročníku L'Etape Czech Republic si zajisté dobře pamatují, že prvním výstupem, kde se dělil peloton, bylo stoupání od vily miliardáře Kellnera směrem na Podkozí. Celkem 1310 metrů dlouhý výstup má v průměru 6,3 procenta. Právě při premiéře závodu pod patronací A.S.O. na českém území tady Zuzana Boháčová v srpnu 2021 zajela nejrychlejší čas. Kopec zdolala za 3:38 minuty. Mužům ve statistikách populární aplikace Strava kraluje Ondřej Cink, jenž o pár měsíců dříve v tréninku jel o sedmatřicet sekund rychleji.

ETB24-CzechRepublic_PP-Podkozi Climb

Zdejcina – vrchařská prémie (Dlouhá a Střední trasa)

Vyhlášená „stojka“ dlouhá 1880 metrů, kdy cyklisté musí pokořit 149 výškových metrů. Velká bitva se nepochybně odehraje už před nájezdem do kopce, protože silnice od Stradonic je hodně úzká.

Průměrný sklon kopce je 7,8 procenta! Začátek stoupání, které si kvůli četnosti zatáček vysloužilo pojmenování Passo di Strada Zdejcina, je pozvolný. Ale už před druhou šikanou nabírá sklon grády a letí přes deset procent. V nejtvrdším místě vám computer ukáže dokonce 18,5 procenta! Jde samozřejmě jen o pár metrů, ale tohle prostě bolí. Sklon navíc nepovolí pod pět procent!

Po sedmi stech metrech přijde na několik okamžiků zlom. Pár desítek metrů je relativně příznivých. Tady bude prostor zklidnit tepovku a chytit dech. Hodně rychle se totiž všichni vrátí do „červených“ čísel! Druhá polovina Passo di Strada Zdejcina se nemilosrdně zakusuje do nohou, protože sklon kolísá od tří procent až k hodnotě 14,9!

Nejrychlejší čas segmentu v aplikaci Strava drží opět biker a bývalý silniční cyklista týmu Bahrain Ondřej Cink. Na vrchol v květnu 2021 vylétl za 5 minut a 6 vteřin průměrnou rychlostí 22,4 kilometrů v hodině. Ženským statistikám kraluje Magdalena Čípová, která v červnu 2017 zdolala Zdejcinu za 7:17 minuty.

ETB24-CzechRepublic_PP-Zdejcina Climb

Hudlice (jen Dlouhá trasa)

Další nový kopec na trase! Pro neznalé bude představovat pořádný šok… Sice jde jen o 800 metrů, ovšem s průměrným sklonem 8,5 procenta! Běžně v hlavní sezoně bývá v Hudlicích nával, protože uprostřed kopce po pravé straně je památník tvůrce moderní češtiny Josefa Jungmanna. Tentokrát však na lingvistiku a Jungmannovu poezii nebude mít nikdo ani pomyšlení.

Drsný sklon pohybující se většinu času kolem deseti procent bude pořádnou prověrkou pro všechny nohy v pelotonu. Lahůdka pak čeká přesně ve středu kopce: od kaple svatého Jana Nepomuckého kopec graduje při sklonu, který je v procentech dvouciferný a začíná dvojkou! Až budete za obcí, silnice se sice lehce narovná, nicméně směrem na Kublov až k rozcestí na Zeleném kříži bude peloton dalších 4400 metrů stoupat, byť zdolá „jen“ 84 výškových metrů.

Roztoky (jen Dlouhá trasa)

Třetí novinka v krátkém sledu. Až peloton prosviští přes Broumy bude se muset vypořádat s 2600 metrů dlouhým stoupáním na Karlov při průměrném sklonu 2,6 procenta, následně ještě 1300 metrů při sklonu 4,8 procenta v nájezdu na Karlovu Ves. Ale to vše bude jen předehra… Romantický sjezd podle potoka Klučná, kolem vodopádu a přírodních Kneippových lázní až do Roztok. U Berounky ostře vpravo a…

Jeden z nejtěžších kopců Křivoklátska! Průměrný sklon 6,3 procenta, celkem 3740 metrů, rozdíl 235 výškových metrů! Úvodní metry jsou těžké. Až vyjedete nad Roztoky, budete mít krásný výhled na Křivoklát. Ale to nejhorší vás bude teprve čekat.

Pasáž kolem vodojemu, kde budete točit vlevo, má přes dvanáct procent. A v okamžiku, kdy bude zbývat na vrchol 1100 metrů, přijde nejnáročnější fáze. Sice s jedinečným výhledem na zřiceninu Týřov, ovšem také se sklonem 19 procent v nejnáročnější pasáži. Finále prostě vyždímá nohy do mrtě. Pokud jako motivace poslouží nejlepší čas v aplikaci Strava, tak jej drží Ondřej Cink, který kopec vyjel za 9:11 minuty při průměrné rychlosti 24,5 kilometrů v hodině.

Nižbor – vrchařská prémie (Dlouhá a Střední trasa)

Stoupání, které účastníci předešlých ročníků dobře znají, ovšem nikdy se nejelo v podobě, která je na trase L'Etape  Czech Republic 2024! Ve směru od Chyňavy byl v itineráři jako sjezd celý kopec, v minulosti se jela část stoupání od horní hranice obce Nižbor.

V ročníku 2024 se pojede od Hotelu Nižbor až na vrchol Pelechovka 6400 metrů! Hned nástup do stoupání je brutální. Pasáž dlouhá 820 metrů má průměrný sklon 7,6 procenta a cyklisté musí zdolat 63 výškových metrů. Nikoho asi nepřekvapí, že nejrychlejší čas tady drží Ondřej Cink, jenž úsek vylétl za 2:02 minuty průměrnou rychlostí 24,3 kilometrů v hodině při průměrném výkonu 522 wattů!

Rozdělení do tří pasáží je dost možná účinnou zbraní, jak se psychicky vypořádat s náročným výjezdem. Nad obcí Nižbor uhne trasa vpravo do lesa a pojede se 3230 metrů při průměrném sklonu 3,3 procenta. Od odbočky na Bratronice bude zbývat ještě 1460 metrů na vrchol. Už sice jen s průměrným sklonem 2,2 procenta. Ale po pět kilometrech v kopci? Tady si každý hrábne na dno!

ETB24-CzechRepublic_PP-Nizbor Climb

Úhoničák (všechny trasy)

Oblíbený kopec je zpátky! Od premiéry v roce 2021 však prošlo stoupání od Nenačovic zásadní proměnou. Prakticky po celé délce je nový asfaltový koberec! Při premiéře L'Etape Czech Republic držel KOM v aplikaci Strava Ondřej Cink. Ale v létě 2022 tady 2650 metrů s průměrným sklonem 3,7 procenta vylétl Michal Schuran z ATT Investments za 4:41 minuty průměrnou rychlostí 34 kilometrů v hodině… Najde se někdo lepší a rychlejší? Na novém asfaltu, s touhou po vítězství v L'Etape Czech Republic 2024?

Motol (všechny trasy)

Kukulova ulice bývá jen výjimečně na trase tréninkových jízd kteréhokoliv z cyklistů. Však kdo by se v běžném provozu drápal kolem nemocnice v Motole směrem k Vypichu. Ale jednou za rok je tenhle kopec vyhrazen jen cyklistům! Po obří porci kilometrů nejde o žádnou selanku, protože 1350 metrů má v průměru sklon 5,1 procenta! Po všech útrapách je třeba zdolat 69 výškových metrů. Právě při premiéře L'Etape Czech Republic tady letěl vstříc vítězství Daniel Turek a od té doby drží nejrychlejší čas 2:35 minuty. Mezi ženami pak Nikola Nosková při druhém ročníku vyjela kopec v Motele za rovné tři minuty.

Spiritka (všechny trasy)

To klení bylo slyšet skoro až v cílovém prostoru L'Etape Czech Republic 2023! Nejednoho závodníka Stoupání Spiritka k ulici Atletická deptalo, mnohé pak zlomilo. Poslední kopec závodu měří sice jen 570 metrů, ale všichni mají v nohách značnou porci kilometrů. Vypořádat se s kopcem o průměrném sklonu sedm procent je pořádná fuška. Prostě velkolepé finále vystihující význam L’Etape Czech Republic by Tour de France 2024.

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl