Přeskočit na obsah

Miguel Indurain, pětkrát po sobě ve žlutém

Big Mig – to je přezdívka pětinásobného vítěze Tour de France, Miguela Induraina. Tento španělský cyklista je úřadujícím rekordmanem v počtu vyhraných titulů Tour de France a olympijským vítězem v časovce jednotlivců. Jako první dokázal překonat hranici 53 km v hodinovce.

19960720CY0003-A.S.O._B.Bade19950723CY0055-A.S.O._B.Bade

Jako syn ze zemědělské rodiny se o cyklistiku začal zajímat až v deseti letech. Nicméně už v osmnácti se stal amatérským mistrem Španělska. Na profesionální scénu vstoupil v roce 1985 a začal se účastnit těch největších závodů. Vybudoval si pověst vynikajícího časovkáře v závodech Grand Tours, a také na olympijských hrách v Atlantě, kde si v roce 1996 dojel pro zlatou medaili.

Miguel byl proslulý svými fyzickými předpoklady. Jeho plíce měly kapacitu 8 litrů, což je o 2 litry více než u normálního člověka. Zároveň jeho srdce dokázalo přečerpat až 50 litrů krve za minutu, tedy dvakrát více, než je průměrná naměřená hodnota.

19930721CY0033-A.S.O._B.Bade

V letech 1991 až 1995 vyhrál pětkrát po sobě Tour de France, což se do té doby nikomu nepodařilo. Na vrchol ho vrátil dopingový skandál Lance Armstronga, kterému byla vítězství anulována z důvodu podezření z dopingu. Zároveň je jedním ze sedmi cyklistů, kteří vyhráli Tour de France a Giro d'Italia ve stejném roce. Jako jediný však dokázal tento úspěch zopakovat a vyhrát obě Tour v jednom roce dvakrát po sobě.

V roce 1996 definitivně ukončil svojí profesionální cyklistickou kariéru. Důvodem ukončení byl nedostatek času na zbytek jeho aktivit, a to hlavně kvůli sportu. Dodnes patří mezi nejslavnější cyklisty, kteří oblékli žlutý trikot za vítězství na Tour de France.

I ty se můžeš obléct do žlutého a stát se šampionem L’Etape Czech Republic by Tour de France!

20130721CY4313-ASO_G.Demouveaux

Zdroj: A.S.O. Library

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl