Přeskočit na obsah

Zimní tipy od Michala Kollerta: Běžky jsou super. Hlavní je spontánnost!

Jste posedlí cyklistikou? Nevíte si rady, jak zvládnout zimní měsíce bez kola? Řešíte, jestli dřít doma na trenažéru, využívat posilovnu nebo vyrazit v případě příznivých klimatických podmínek za sněhem? Existuje mnoho cest, po nichž se v přechodném období vydat. Jakou variantu preferuje šampion L´Etape Czech Republice 2022 Michal Kollert, v civilu fitness trenér?

„Já si podzimní a zimní období užívám. Neberu tyto měsíce jako nějaká muka. Pojímám je jako prostor pro spontánní sportovní zábavu. Nic strukturovaného, nic předepsaného,“ vypravuje Michal Kollert, bývalý profesionál.

„Pokud to ještě počasí umožňuje, kombinuji běh, horské kolo a silničku. V sezoně pochopitelně musím zařazovat intenzitu a intervalový trénink, ale teď jde především o pestrost a zábavu,“ dává jednoduchý recept borec, který ovládl i slovenskou L´Etape.

„Když je hezky a mám chuť, seberu se a jdu běhat. Někdy si dám třicet kilometrů z voleje. Během celé zimy dominuje spontánnost. A měli by to tak mít všichni hobby cyklisté. Myslím, že po sezoně je důležitá uvolněnost. Když člověk trénuje na konkrétní vrcholy, pořád pracuje se slovem „musí“. Proto je fajn užívat si režim, kdy prostě chcete,“ nabádá Michal Kollert, který pracuje jako osobní trenér.

„Samozřejmě každý asi nepůjde jen tak běhat třicet kilometrů, ale nejde o objem. Spíše o možnosti každého jednotlivce. O jeho chuť a skutečnost, že se nemusí přizpůsobovat. Můžete běhat, chodit po horách... Pokud v sezoně jedete v sobotu závod, těžko půjdete v pátek běhat. Ale když se vám mimo hlavní sezonu uvolní prostor, klidně se seberte a volný čas věnujte nějakému odlišnému sportu,“ nabádá Michal Kollert. „Jakmile mi třeba vypadne trénink s klientem, vezmu tenisky a jdu běhat. A neřeším, jestli mám na další den domluvený vytrvalostní trénink s parťákem v sedle kola,“ usmívá se.

Pokud už počasí neumožňuje zařadit do přípravy venkovní výběhy, jízdy na biku, natož pak silniční cyklistiku, je volba Michala Kollerta jednoznačná. „Na sněhu hodně zapojuji běžky. Zajedu si do Jizerek nebo do Krušných hor. Stimulace oběhového systému je na běžkách výjimečná,“ pochvaluje si přínos tréninku v bílé stopě.

„Určitě jsou skvělou alternativou i skialpy. Zejména z hlediska vytrvalostního tréninku. Sjezdovky jsou rovněž super na dolní končetiny. Tedy pokud se nevozíte, ale volíte agresivní styl,“ přemítá Michal Kollert.

„Je mi jasné, že nejde dělat všechno. I proto se osobně přikláním k běžkám. Jsem na ně materiálně vybavený, mám solidní techniku a baví mě rychlost toho pohybu. Navíc přínos ke kolu mi přijde ze zimních disciplín nejvyšší,“ vykládá Michal Kollert.

„Pokud je počasí vyloženě nepříznivé a současně nejsou v dosahu dobré podmínky pro běžecké lyžování, volím trenažér. Především díky moderním platformám jako je Zwift už trénink v domácích podmínkách nepředstavuje žádná muka,“ přesvědčuje Michal Kollert.

„Mám vyzkoušený model, kdy jsem prakticky dva měsíce trénoval jen na běžkách. Až začátkem dubna jsem vyrazil do tepla na cyklistické soustředění. A měl jsem skvělou sezonu. Ale pokud nemá člověk velké nadšení pro zimní sporty a celou zimu dře na trenažéru, může jako skvělé okysličení hlavy zafungovat cyklistické soustředění v teple už v únoru. Odfrknete si, ověříte posun výkonnosti a získáte novou motivaci na další týdny,“ přemítá Michal Kollert, jenž se pyšní mistrovským dresem českého šampiona mezi amatéry i titulem z kategorie Masters.

„Důležité je dopřát si během zimy mentální volno. Neřešit, co člověk musí, ale co skutečně chce dělat pro svoje tělo,“ zdůrazňuje pátý muž z mistrovství světa amatérů 2022.

Rituály šampiona L´Etape?

Pravidelná snídaně

Během hlavní sezony, když jsem v těžkém tréninku, se ráno budím tak prázdný a bez energie, že jako první věc potřebuji jídlo. Takže bych mohl říct, že mým hlavním rituálem je pravidelná snídaně...

Sauna a ledové kádě

Podsouvat někomu pravidelné ranní cvičení je dvojsečné. Během zimy, když je v domech chladněji, je pravidelné cvičení trošku na morál. Osobně občas po lehčí snídani aplikuji core trénink a protažení. Ale nemá smysl nic lámat přes koleno. Každopádně je určitě super využívat saunu. A také jakékoliv formy otužování. Sauna představuje super záležitost z hlediska regenerace a posílení imunity. Osobně se během zimy otužuji hlavně pohybem venku.

Ledová sprcha

Během léta si pravidelně dávám ranní studenou sprchu. Jde o záležitost, kterou bych doporučil celoročně, protože je vysoce přínosná a skvělá pro nastartování organismu. Hodně lidí má po probuzení lazy mood. Než se proberou, jdou od ničeho k ničemu a vlastně hned od prvních minut nastavují den k promrhání. Sprcha všechno změní. Začnu příjemně vlažné vodě a krok za krokem pokračuji k ledové. Když člověk vyleze ze sprchy, je nastartovaný k produktivní činnosti.

Nic striktního

Klíčové je poslouchat vlastní tělo, vlastní mysl. Pokud mám během zimy za týden určitý počet tréninkových hodin, skládám je tak, abych se k ničemu nenutil a příprava v této fázi sezony mě nevyčerpávala duševně.

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl