Dvakrát na Mont Ventoux a dvě individuální časovky. Tour 2021 odhalila tvář
Už 26. června v Brestu začne a 18. července na Elysejských polích v Paříži skončí. A mezitím nabídne Tour de France 2021 spoustu dramatických dní. Dvakrát v jedné etapě budou cyklisté stoupat na obří Mont Ventoux. Dvě individuální časovky v celkové délce 58 kilometrů budou muset zdolat. Do toho spoustu dalších slavných stoupání. Jaká přesně bude trasa 108. ročníku?
Ve čtvrtek ráno se měla cyklistická smetánka sejít tradičně v pařížském Palais des Congres. Právě tady se každoročně odhaluje trasa dalšího ročníku.
Tady se sjedou současné hvězdy pelotonu i hvězdy let minulých. Sportovní ředitelé i šéf celé Tour Christian Prudhomme.
Letos ne.
Druhá vlna koronaviru mocně zasáhla i Francii a podobná akce tak nebyla možná.
„S ohledem na současnou situaci, kdy je na vládu neustálý tlak po nových a nových opatřeních, jsme se rozhodli neodhalovat trasu příštího ročníku v Kongresovém paláci,“ stálo v prohlášení pořadatelské skupiny ASO.
Prezentace Tour se tak posunula na nedělních 20.25, do hlavního vysílacího času francouzské televize.
Co nabídne?
Celkem 8 rovinatých etap, pět kopcovitých, dvě individuální časovky a šest horských etap se třemi finiši na vrcholu stoupání – v Tignes, na Col du Portet a Luz Ardiden.
Zachránce Bretaň
Podobně jako měla začít ta letošní, i příští rok Tour, pokud vše půjde podle plánu, odstartuje o týden dříve, než je pravidlem, a to kvůli olympijským hrám v Tokiu. Tedy už 26. června a skončí 18. července.
Od začátku srpna se vědělo, že příští ročník odstartuje z jednoho z největších přístavních měst ve Francii – z Brestu.
A bude to počtvrté v historii. Závod v tomto městě začínal už v roce 1952, kdy jej vyhrál Fausto Coppi, pak také v roce 1974, kdy kraloval Eddy Merckx a naposledy před dvanácti lety, kdy žlutý dres ukořistil Carlos Sastre.
Do Bretaně se start Tour přesunul z Kodaně, kde měl původně tento ročník startovat. Jenže s odloženým fotbalovým Eurem by se obě akce na jednom místě bily, proto Kodaň uvidí Grand Départ až v roce 2022.
Jaká teda bude příští Tour?
„Úvodní dny v Bretani rozhodně nebudou vyloženě pro sprintery,“ nechal se ještě před prezentací slyšet Prudhomme.
První etapa bude končit v Landerneau na jednom z krátkých a prudkých stoupání, kterých je v této oblasti požehnaně – na Cote de la Fosse aux Loups. Půjde taky o etapu nebezpečnou kvůli větru, který bude foukat ze západního pobřeží.
Už druhá etapa bude velmi zajímavá, bude se totiž dojíždět na Mur de Bretagne, kam závodníci vystoupají hned dvakrát za sebou.
Dvoukilometrové stoupání s průměrem 7 procent bylo na Tour už v letech 2011, 2015 a 2018. Radovali se zde Cadel Evans, Alexis Vuillermoz a Dan Martin, svědčí tak výbušným typům cyklistů, skvělým klasikářům.
Následovat budou dvě příležitosti pro sprintery – jedna v Pontivy, druhá ve Fougeres.
Až poté Tour opustí Bretaň a přes celou Francii vyrazí do Alp.
Pátá etapa znamená první individuální časovku této Tour. Nejdelší v prvním týdnu od roku 2008. Bude mít 27 kilometrů a povede z Change do Lavalu.
Následovat by měla další sprinterská bitva na cestě z Tours do Chateroux. Pojede se ale krajinou, kde často hraje roli boční vítr.
Další den přijde lahůdka – nejdelší etapa za posledních 20 let. Celkem 248 kilometrů, a navíc značně kopcovitých, čeká na peloton na štrece z Vierzonu do Le Creusot.
Úvodní víkend je pak lemován dvěma horskými etapami.
Z Oyonnaxu v pohoří Jura zamíří do Le Gand Bornand – brány do Alp. Po cestě budou cyklisté muset zdolat Col de Romme a Col de la Colombiere.
Z Cluses bude následovat další horská etapa s cílem v Tignes, kam závodníci dojedou přes další 4 hodnocená stoupání.
Pro tohle lyžařské středisko jde o dárek za Tour 2019. Tehdy tady etapa kvůli krupobití a vrstvám sněhu na silnici ani nedojela.
Díky tomu se do žluté oblékl pozdější vítěz Egan Bernal.
A tady také přijde zasloužený první volný den této Tour.
Dvakrát na Obra
Po něm závodníci vyrazí přes údolí Rhony do Provence, kde přijde další bitva sprinterů.
Ale jen na jeden den.
Následuje totiž lahůdka. Když se peloton objeví v Provence, byla by škoda vynechat Obra z této oblasti. Slavný Mont Ventoux.
A tak proč na něj nevyjet rovnou dvakrát? Ano, nejprve ze Saultu a poté klasickou cestou z Bedoinu. Finišovat se bude v městečku Malaucene. Bude to poprvé od roku 2016, když Mont Ventoux bude součástí závodu. Tehdy se tady Chris Froome zapsal do dějin svým výběhem ve žlutém dresu bez kola.
V Nimes a Carcassonne dostanou další šanci zaútočit na etapový triumf sprinteři, než peloton vjede do Pyrenejí. Kopcovitý den do Quillanu bude ideální šancí pro uprchlíky.
Z Céretu, rodiště fantastického biatlonisty Martina Fourcada vyrazí závodníci do další horské zkoušky, kde budou muset zdolat i Port d´Envalira. Cíl bude po sjezdu z Col de Beixalis – známý vrchol především z Vuelty – v Andoře.
Tourmalet i časovka
Po druhém volném dni přijde další kopcovitý den v Pyrenejích a další šance pro vítězství z úniku na cestě z Pa de la Case do Saint Gaudens.
No a následovat bude jeden z nejtěžších dnů této Tour.
Sedmnáctá etapa nabídne stoupání Col du Peyresourde, Col de Val Louron-Azet a cíl na vrcholu Col du Portet. To vše na posledních 60 kilometrech.
Ani pak se nezpomalí.
Z tradičního dějiště Tour Pau cyklisté vyjedou do poslední horské etapy ročníku, která přejede přes slavný Tourmalet a skončí na známém pyrenejském vrcholu Luz Ardiden.
Devatenáctá etapa bude předposlední šancí pro sprintery a pokud podobně jako letos nebude rozhodnut souboj o celkové prvenství, 20. etapa v podobě časovky jej definitivně rozsoudí.
Pak už bude zbývat pouze dojet na Elysejská pole, několikrát je obkroužit a stát se králem 108. ročníku.
Trasa 108. ročníku cyklistické Tour de France: 26. června - 1. etapa: Brest - Landerneau (187 km), 27. června - 2. etapa: Perros Guirrec - Mur de Bretagne (182 km), 28. června - 3. etapa: Lorient - Pontivy (182 km), 29. června - 4. etapa: Redon - Fougeres (152 km), 30. června - 5. etapa: Changé - Laval (časovka na 27 km), 1. července - 6. etapa: Tours - Chateauroux (144 km), 2. července - 7. etapa: Vierzon - Le Creusot (248 km), 3. července - 8. etapa: Oyonnax - Le Grand Bornand (151 km), 4. července - 9. etapa: Cluses - Tignes (145 km), 5. července - volný den, 6. července - 10. etapa: Albertville - Valence (186 km), 7. července - 11. etapa: Sorgues - Malaucene (199 km), 8. července - 12. etapa: Saint-Paul-Trois-Chateaux - Nimes (161 km), 9. července - 13. etapa: Nimes - Carcassonne (220 km), 10. července - 14. etapa: Carcassonne - Quillan (184 km), 11. července - 15. etapa: Céret - Andorra la Vella (192 km), 12. července - volný den, 13. července - 16. etapa: Pas de la Case - Saint-Gaudens (169 km), 14. července - 17. etapa: Muret - COl du Portet (178 km), 15. července - 18. etapa: Pau - Luz Ardiden (130 km), 16. července - 19. etapa: Mourenx - Libourne (203 km), 17. července - 20. etapa: Libourne - Saint-Emilion (časovka na 31 km), 18. července - 21. etapa: Chatou - Paříž (112 km). |
Autor: Matěj Tomíček
Foto kredit: A.S.O. Charly Lopez, Jonathan Biche, Herve Tarrieu, Alex Broadway