Přeskočit na obsah

Chceme ukázat výjimečnost oblasti Horské etapy, říká Jan Bauer, starosta Prachatic

Skvělá propagace města i celého regionu! Horská etapa L´Etape Czech Republic by Tour de France naplánovaná na 17. srpna 2024 není pro Jana Bauera, starostu města Prachatice, jen jedinečnou sportovní událostí. „Vnímáme společenský přesah a chceme ukázat výjimečnost oblasti, kde se pojede,“ vysvětluje Jan Bauer, jehož rodné město bude hostit start i cíl jednoho ze závodů série organizované pod hlavičkou největšího cyklistického podniku planety.

3C9A7232

Představuje pro Prachatice spojení s projektem L´Etape Czech Republic by Tour de France velkou prestiž?

Vím, že variant bylo několik a Prachatice nebyly jediným aspirantem na uspořádání Horské etapy. Mám hodně kamarádů, kteří jeli minimálně jeden z tří ročníků L´Etape Czech Republic ve Středočeském kraji a byli nadšení.  Když ze všech adeptů padla volba právě na Prachatice, byli jsme moc rádi. Uvědomujeme si, že od prvního ročníku Horské etapy budou velká očekávání. Budeme se snažit nezklamat, protože vnímáme společenský přesah.

V polovině ledna proběhla v Radničním sále městského úřadu Prachatice informační schůzka se zástupci obcí, dotčených spolků i třeba místních podnikatelů. Dávalo velké setkání sedm měsíců před startem smysl?

Rozhodně ano. Chtěli jsme uspořádat schůzku, aby všichni dotčení věděli, co přesně L´Etape znamená. Pro mnohé dotčené se jednalo o vstupní bránu do celého projektu. Samozřejmě jsou lidé, kteří sledují sociální sítě a velmi podrobně i média, tudíž měli přesné informace, co L´Etape Czech Republic představuje. Ale úroveň informovanosti byla různé a považoval jsem za důležité, aby se to srovnalo. Byl jsem potěšen, jak skromným a pokorným dojmem organizátoři vystupovali směrem k zúčastněným, s vědomím, že ne každý má detailní informace o významu a charakteru L´Etape Czech Republic.

3C9A7341

Setkal jste se i s negativní odezvou, že pro Prachatice bude uspořádání cyklistického závodu s několika stovkami účastníků, nemluvě o jejich doprovodu, představovat velkou zátěž?

Jsme si vědomi, že jde o velkou akci, která přináší i jistá omezení třeba z hlediska dopravní obslužnosti, ale současně jsme přesvědčeni, že benefitů je mnohem více. Mám od zástupců obcí dobrou zpětnou vazbu, že organizační tým oslovuje všechny subjekty počínaje samosprávou, státní správou i třeba gastroprovozovatele či hoteliéry už v této fázi, více než sedm měsíců před startem. Ubytovací zařízení jsou už nyní vyprodaná, což svědčí o jasném efektu z hlediska turismu.

Vnímáte pozici startovního a cílového města Horské etapy L´Etape Czech Republic by Tour de France jako výjimečnou šanci k propagaci nejen Prachatic, ale celého regionu?

Určitě největší přínos závodu spatřuji v propagaci regionu. Pro nás je důležité, aby lidé přijeli a řekli si, že stojí za to jet do Prachatic. Aby třeba milovníci cyklistiky odjížděli s dojmem, že jsou tady skvělé cesty, příjemní lidé, fajn gastronomie… To jsou hmatatelné věci, které se sice dají v rámci marketingu těžko ocenit, ale potřebujeme, aby mezi veřejnost tahle informace putovala nejen ze sociálních sítí nebo z médií, ale i přirozenou cestou právě na základě osobní zkušenosti. Je nám jasné, že nestačí udělat dvě tři akce za celý rok a následně nic neřešit a čekat. Potřebujeme návštěvníky nejen na L´Etape. Proto se připravujeme, abychom závod využili pro prezentaci nejen Prachatic, ale celého regionu, jímž závod projede.

LEtape_Sumava@jacobkopecky-84

Berete pozici v rámci premiérového ročníku Horské etapy L´Etape Czech Republic by Tour de France o to prestižněji s ohledem na možnost, že v horizontu čtyř či pěti let by do Česka mohla zavítat skutečná Tour de France?

Ano. Už na jedné z prvních schůzek, kdy jsme vůbec netušili, zda se u nás L´Etape pojede, jsem takto uvažoval. Říkal jsem si, že by byla naprostá fantazie, kdyby jednou moje rodné Prachatice byly součástí monstrózního podniku jako je Tour de France. Pokud se časem podaří dostat část největšího cyklistického závodu do Česka a Prachatice díky dobré práci odvedené v rámci L´Etape budou na trase v jakékoliv pozici, bude to skvělé a velmi potěšující.

Až se 17. srpna 2024 pojede Horská etapa L´Etape Czech Republic by Tour de France, budete v závodním poli?

Jsem velký sportovec a cyklistika mě moc baví. Dlouho jsem se před nástupem politické kariéry velmi dobře živil právě prodejem kol. Aktuálně už jsem přešel ale na elektrokolo. Takže L´Etape vynechám jako sportovec, nicméně se určitě zapojím jako fanoušek.

Jako prachatický rodák trasu dlouhou 102 kilometrů s převýšením 2100 metrů určitě dobře znáte. Líbí se vám okruh, který organizátoři naplánovali pro závod?

Několikrát jsme nad trasou seděli a řešili několik variant. A myslím, že z těch, které byly k dispozici, vybrali pořadatelé velice dobře. Cyklisté si užijí krásné prostředí, ale určitě půjde i o velkou sportovní prověrku. Jakkoliv jde o závod pro amatéry, uvidíme velké sportovní výkony.

Na trati je bezpočet stoupání. Vyberete jedno, které patří k vašim oblíbeným a rád se na místo vracíte?

Určitě Kleť. Na tu nedám dopustit. Nejde o jednoduché stoupání a pro cyklisty, kteří neznají prostředí, půjde o nezapomenutelný zážitek, který doufám zapadne do výjimečnosti celé L´Etape, kterou Prachatice a celá lokalita připraví.

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl