Přeskočit na obsah

Berounsko nejen závodně: poznejte kraj Oty Pavla

Kraj Oty Pavla, Kourimecka rybarna_Jiri Jirousek

Při závodu na rozhlížení není moc času, ovšem Berounsko si ho rozhodně zaslouží. Co takhle udělat si výlet a některá z míst, kterými vede třetí ročník L’etape Czech Republic by Tour de France, a poznat kraj kolem Berounky, známý jako kraj Oty Pavla? Právě tady se zrodila jeho láska k rybám a přírodě.

 Ota Pavel potkal ryby na Křivoklátsku, kam se osobně i ve svých dílech opakovaně a rád vracel. Právě tady se zrodila jeho láska k přírodě. Prozaik, novinář a sportovní reportér tento svět předčasně opustil přesně před padesáti lety.

 Středočeská část Berounky spjatá s jeho životem a dílem začíná v obci Zvíkovec-Kalinova ves, kde začínají i mnohá vodácká dobrodružství, čemuž nasvědčuje i množství kempů a půjčoven. Putování vás dovede do Čechova mlýna u Šlovic ­– malé vodní elektrárny, ve které je dnes unikátní elektroskanzen, přístupný po předchozí dohodě.

 Pouhé 2 km po proudu řeky Berounky se zastavte ve Skryjích a vydejte se na průzkum okolí. Přírodní památka Skryjsko-týřovické kambrium je jedním z nejcennějších nalezišť zkamenělin trilobitů a dalších živočichů staroprvohorní mořské fauny. Oblast proslavil paleontolog Joachim Barrande – v centru vsi navštivte jeho památník. Na nedalekém Zbirožském potoce se v lesích ukrývají Skryjská jezírka, lákající svou romantickou atmosférou.

 Ze Skryjí můžete vyrazit i ke zřícenině hradu Týřov, který ze skály tiše stráží řeku i všechny vodáky a čundráky. Za nádherný rozhled do údolí, které si Ota Pavel zamiloval, strmý výstup rozhodně stojí. Vodáci mohou loď nechat u ústí Úpořského potoka, kde žil „Fialový poustevník“ ze stejnojmenného díla Oty Pavla. Královský hrad Týřov patří k nejstarším českým hradům. Král Přemysl Otakar II. v něm byl uvězněn, ovšem ani po této zkušenosti na zdejší kraj nezanevřel a rozhodl se přebudovat nedaleký hrad Křivoklát.

 Pomyslnou branou do kraje Oty Pavla je Kouřimecká rybárna, která ve známých filmech ztvárnila chalupu převozníka Karla Proška. Ta pravá Proškova chalupa se ovšem nachází až v Luhu pod Branovem, kde dnes sídlí Pamětní síň Oty Pavla. Oba břehy dodnes spojuje přívoz, který ve vás vyvolá nostalgické vzpomínky. Právě tady trávil malý Ota spolu s bratry a tatínkem své dětství.

Za osvěžením se vydejte do výletního hostinec U Rozvědčíka. Vystavěl ho rozvědčík Jaroslav Franěk z Nezabudic, který v něm během 2. světové války ukrýval arzenál zbraní, čímž se zapojil k odbojové organizaci Obrana národa. Před seznámením s Proškem jezdila do zdejšího hostince Popperova rodina na letní byt.

K dalším výletům se inspirujte na www.strednicechy.cz.

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl