Přeskočit na obsah

Alberto Contador: šampion navzdory americké legendě

Úsměv od ucha k uchu. Obličej jedna velká blaženost. Co na tom, že za sebou má brutální etapu a je totálně vyždímaný. Zbývají poslední metry výstupu na legendární Verbier. Na pravé ruce ukazováčkem a palcem zformuje pomyslnou pistoli a vystřelí. El Pistolero! Okamžik, který zničí jednu legendu a zrodí se nová jménem Alberto Contador.

14-ETAPPE-007

Patnáctá etapa Tour de France 2009 vstoupí do historie cyklistiky. Právě tehdy španělský cyklista znemožní legendárního Američana Lance Armstronga. Do Grande Boucle vstoupili jako parťáci v dresu Astany.

Ale takové parťáky, aby člověk pohledal. Nevraživost nevystihuje vzájemné vztahy. To spíše nenávist je příznačné pojmenování situace. Vždyť Alberto Contador přijíždí na Starou dámu jako šampion z roku 2007.

Tehdy čtyřiadvacetiletý rodák z Pinta přijde k triumfu osobní tragédií soupeře. Michael Rasmussen si jede pro vítězství. Jenže se v průběhu jara vyhýbá testům. Nahlásí pobyt v Mexiku. Ve skutečnosti trénuje v Itálii. A má pech, protože jej na kole potká Davide Cassani. Bývalý cyklista, tou dobou žurnalista.

„Rassmusen trénoval v Mexiku? Ale jděte, vždyť já ho viděl u nás v Itálii,“ hlásí během Tour de France. Dánský cyklista už veze maillot jaune. Laská se s myšlenkou na celkový triumf. Jenže Cassaniho slova jej popraví. V nizozemské formaci zavládne zděšení. „Necháme si žlutý trikot a budeme riskovat ostudu,“ řeší sponzoři i vedení týmu.

Ještě před večeří po šestnácté etapě Rassmusena vyženou z hotelu. Neodstartuje do další etapy, byť důkazy nejsou. A trikot lídra připadne mladíkovi v bílém trikotu pro nejlepšího jezdce do pětadvaceti let sponzorovaného Škoda Auto. Španěl ve zbývajících pěti etapách pohlídá první místo a může slavit.

Když se na Tour de France vrátí o dva roky později, nechce být za šaška pro „amerického krále“ pelotonu, jenž po sedmi výhrách a třech letech v ústraní sní o osmém prvenství. Astana s Američanem podepsala kontrakt.

Bláhově bossové stáje z Kazachstánu sní o idylické spolupráci dvou adeptů celkového vítězství. Lance Armstrong navíc velmi rychle rozdmýchá nenávist útokem na vlastního kolegu v třetí etapě.

20-ETAPPE-009

Válka plane otevřeně. Verbální útoky jsou na denním pořádku. Ty v „balíku“ rovněž. Alberto Contador při první horské etapě, ač je Armstrong na děleném prvním místě, útočí. Pak přijde Verbier. Španěl tančí v pedálech. „Zničím vás všechny!“

Jede jako by zítřek nikdy neměl přijít. Klöden? Vybouchne. Wiggins? Vybouchne. Sastre? Nibali? Andy Schleck? Frank Schleck? Jeden po druhém explodují. Jo a Lance Armstrong? Ten odpadl jako první. Ale Alberto Contador ho chtěl zničit. Ponížit bývalého mistra a ukázat, kdo je skutečným šampionem. Odstřelit ten americký přízrak, v jehož stínu měl dojet podle původního plánu do Paříže.

Pak přijde ještě královská etapa. Závěrečný výstup. Poslední šance na zvrat? Ani náhodou. Alberto Contador má formu vyladěnou k dokonalosti. Roztočí pedály a zničí všechny. Jen Andy a Frank Schleckovi vydrží, nicméně španělský toreador má triumf jistý. Vyhraje ještě časovku. Pak Armstronga poníží mimoděk při výstupu na Mont Ventoux. V Paříži je podruhé králem Tour de France!

Jde o čtvrté vítězství El Pistolera na některé z Grand Tour. Už v roce 2008 vyhrál italské Giro a v témže roce prvně dominoval i na Vueltě. Triumf pod Apeninami zopakoval v sezoně 2015. Celkovému pořadí španělské Vuelty vládl ještě dvakrát.

Odešel na vrcholu. V rodné zemi po Vueltě 2017. Skončil pátý v absolutním pořadí, připsal si vítěznou etapu. „Měl jsem jedny z nejlepších čísel kariéry. Forma byla skvělá. Byl jsem schopný útočit. Dostal jsem nový kontrakt, ale rozhodl jsem se odejít do ústraní,“ vzpomíná Alberto Contador.

Během šestnácti sezon v profesionálním pelotonu slavil 68 vítězství. Absolvoval osmnáct Grand Tour. Sedm z nich vyhrál: (Tour 2007, 2009), Giro (2008, 2015), Vuelta (2008, 2012, 2014), dvakrát Giro d´Italia (2008, 2015). Slavil opakovaně etapová vítězství na všech třech Grand Tour.

TDFR-20E ETAPPE-03939

Prošel týmy ONCE Eroski, Liberty Seguros, Discovery Channel, Astana, Saxo Bank, Tinkoff Saxo a Trek Segafredo. Na kole působil jako elegán s jedinečnou vytrvalostí v kopcích schopný skvěle zajet časovku. Vynikal také jedinečným stylem. Kyčle pohupující se ze strany na stranu a opakující se útoky rozbíjely stereotyp pelotonu.

Nyní je manažerem týmu Polti, vlastní značku kol Aurum a pracuje coby komentátor pro televizi Eurosport. „Můj život zůstal spojený s cyklistikou. Ale bylo fajn dělat něco jiného, než jenom trénovat a závodit. Je hezké mít i něco jiného,“ vysvětluje Alberto Contador, ambasador Kopcovité etapy L´Etape Czech Republic by Tour de France 2024.

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl