Přeskočit na obsah

FTVS UK na L´Etape Czech Republic by Tour de France 2023 HOLKY V BALÍKU

holky_ftvs

Podívali jsme se do pověstného pelotonu jednotlivých tratí letošní na L´Etape Czech Republic by Tour de France 2023, abychom zjistili, jak se cyklistkám jelo a jaké měly pocity. Co pro ně cyklistika znamená v jejich životě? Dva pohledy: Katky a Klárky, střední a krátká trať.

Kateřina Obstová – 3. místo celkově, 1. v kategorii střední trať 102 km a získala zelený dres pro nejlepší sprinterku!

1) Katko, jaká byla tvá cesta k cyklistice?

Rozhodně nebyla přímá. Jako malá jsem sice s rodiči cestovala s kolem po Evropě, ale závodní cyklistice se věnuji posledních 5 let.

2) Vím o tobě, že jsi taková „obojživelnice“ – kombinuješ jízdu na bike i silnici. Co tě více baví a proč?

Každá disciplína má něco svého. Na silnici mě baví rychlost a taková ta ladnost celé silniční cyklistky. Na druhou stranu na horských kolech se vyžívám v těžkých bahenních podmínkách a jízda v lese mi dobíjí baterky. Nedá se tedy jednoznačně říct, co mě baví více, obojí má svoje kouzlo.

3) Kolik času trávíš na kole?

Záleží na tom, v jaké části sezóny se právě nacházím. Teď je to většinou 5–6 dní v týdnu.

4) Co ti cyklistika dává a naopak bere?

Nemůžu ani říct, že mi cyklistika něco bere. Neživí mě, takže ji dělám primárně proto, že mi dělá radost a mám ji ráda. Díky kolu jsem poznala spoustu nových přátel, nespočet krásných míst a užila si hodně srandy. Tohle vidím jako největší přidanou hodnotu cyklistiky – spojuje lidi.

5) Jsi studentkou 3. ročníku TV (specializace cyklistika) FTVS UK. Pomáhá ti nějak studium při závodech či samotné přípravě?

V rámci specializace cyklistiky jsem se zúčastnila už tří kurzů, kde mám možnost se přiučit od špičkových českých cyklistů, kteří mi dají náhled i do jejich přípravy a tréninku. Takže ano, studium mi pomáhá se rozvíjet a zlepšovat se nejen v teoretické části, ale díky Kristiánovi Hynkovi především v té technické.

6) Současně o tobě vím, že jsi v týmu Decathlonu. Co to v praxi znamená a jaké výhody to přináší?

Jak kolo sedláš?

Do Decathlonu chodím na částečný pracovní úvazek a zároveň jsem se stala v roce 2021 ambassadorkou pro horská kola a značku Rockrider. Decathlon mi tím dal obrovskou příležitost, za kterou jim jsem velice vděčná. Tým mi poskytuje veškeré vybavení, které k závodění potřebuji, a já už se jen snažím uspět v závodech. Specializuji se tedy na horská kola a jezdím v letošním roce na celokarbonovém odpruženém kole RACE 900 S. Na L´Etape mi propůjčili karbonové kolo Van Rysel EDR CF.

L.E. Katka_2

7) L´Etape Czech Republic by Tour de France je výjimečný závod. Proč ses rozhodla startovat a jak se ti závod líbil? Tento závod je výjimečný především svojí atmosférou, na žádný jiný závod nepřijde tolik fanoušků (bohužel). Rozhodnutí bylo zejména ze strany Decathlonu, kdy jsme byli partnery závodu a dali mi tedy možnost se taktéž zúčastnit. Měli jsme zde i showroom kol a týmový stan pro naše závodníky.

Ze závodu jsem nadšená. Do teď mám husí kůži z fanoušku ženoucích nás po trati. Ten pocit jsem na cyklistických závodech ještě nikdy nezažila. Byl to pro mě opravdu závod, na který v životě nezapomenu.

8) Jaké úseky na trati pro tebe byly nejtěžší?

Těžký byl pro mě začátek závodu, kdy celý balík byl hodně nervózní a padalo se v podstatě již od startu. Naštěstí jsem se hromadnému pádu zvládla vyhnout. Bohužel však zhruba 30 km před cílem nám trať trochu namokla a mně ve sjezdu podjelo přední kolo. Byla jsem potlučená a nebylo jednoduché se vrátit zpět do tempa. Naštěstí u toho byl zrovna týmový kolega a pomohl mi vrátit se zpět do balíku. 

9) Máš nějaký vzkaz pro holky, dámy, ženy, které se možná trochu obávají postavit se na start?

Holky, určitě se není čeho bát, opravdu je to zážitek, který stojí za to. Ta atmosféra je nepopsatelná a kdo nezažil, těžko pochopí. Takže příští rok se budu těšit na startu!

Klárka Mydlilová – krátká trať 65 km, 40. místo celkově, 10. místo v kategorii

1) Klárko, jaká byla tvá cesta k cyklistice?

Jako malá jsem cyklistiku nenáviděla, ale před třemi lety jsem si k ní našla cestu díky mému kamarádovi, který mi ukázal její kouzlo.

2) Kolik času trávíš na kole?

Bohužel ne tolik, kolik bych si přála, ale snažím se dodržovat frekvenci aspoň 2 švihy týdně.

3) Co ti cyklistika dává a naopak bere?

Ačkoliv se to nezdá, cyklistika mi toho dává hodně. Díky ní mám příležitost potkávat se s novými a skvělými lidmi (spousta z nich se stala mými kamarády), objevovat nová místa a v neposlední řadě také možnost posouvat svoje hranice komfortní zóny. V tuto chvíli mě nenapadá nic, co by mi cyklistika brala.

4) Aktuálně ukončuješ studium fyzioterapie na FTVS UK. Ovlivňuje to nějak tvou jízdu na kole?

Ano, bohužel jsem kvůli státnicím musela odložit kolo na chvíli do kouta, což ovlivnilo můj tréninkový plán. Zároveň jsem se ale díky studiu na naší fakultě mohla zúčastnit cyklistických kempů, kde jsem mohla trénovat pod taktovkou Michala Starka.

5) L´Etape Czech Republic by Tour de France je výjimečný závod. Proč ses rozhodla startovat a jak se ti závod líbil?

Souhlasím, L’Etape je pro mě o to výjimečnější, protože se jednalo o můj první opravdový závod. Pro start jsem se rozhodla, protože jsem chtěla zažít atmosféru velkého závodu, která byla opravdu pohlcující. Dalším důvodem pro start bylo i vystoupení z mé komfortní zóny v podobě jízdy v balíku, kde každá chyba může znamenat pád nebo defekt. Závod jsem si opravdu užila, nejen na Strahově panovala skvělá atmosféra, také po celé délce trasy byli skvělí fanoušci, kteří fandili každému bez rozdílu jeho výkonu.

6) Jaké úseky na trati pro tebe byly nejtěžší?

Nejtěžší pro mě byla Spiritka (závěrečné stoupání), kde jsem si poprvé za celý závod sáhla na dno. Už od začátku jsem věděla, že na Spiritce můžu nechat všechno, a tak jsem se celý závod snažila ušetřit aspoň trochu síly právě na zmiňované stoupání. Do začátku jsem najela v balíku, který mě však po pár set metrech opustil a já musela najít poslední zbytky energie, abych se dostala nahoru pokud možno v co nejlepším čase.

7) Máš nějaký vzkaz pro holky, dámy, ženy, které se možná trochu obávají postavit se na start?

Pokud váháte, přestaňte a přihlaste se na další ročník. Jak říká Káťa, je to zážitek, který stojí za to, a atmosféra celého závodu je neopakovatelná. Jestli se bojíte závodit, můžete jet pomalejším tempem a užívat si obdivu fanoušků, kteří jsou po celé délce trasy. Tak na startu!

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl