Přeskočit na obsah

REAGUJEME NA PŘÍJMOVOU NEROVNOST MEZI MUŽI A ŽENAMI A ZAVÁDÍME FÉROVÉ STARTOVNÉ

Cyklistika je pro všechny stejná. Bez rozdílu pohlaví. A protože v cyklistickém pelotonu L´Etape Czech Republic by Tour de France uznáváme rovné šance pro obě pohlaví, máme skvělou zprávu pro všechny ženy. Každá zástupkyně něžného pohlaví, která se přihlásí do třetího ročníku největšího tuzemského závodu pro amatéry naplánovaného na 10. června 2023, má slevu šestnáct procent na startovné.

Proč sleva šestnáct procent? A proč jen pro ženy? Jde o vyjádření míry nerovnosti v odměňování mezi ženami a muži, kterou stanovuje ukazatel Gender pay gap (GPG).

„S nápadem na zavedení přišla ženská cyklistická skupina Mountain Sisters, s níž jsme se spojili za cílem zvýšit procento žen ve startovním poli i obecně přivést k cyklistice více žen. Férové startovné je prvním bodem naší spolupráce, další budou následovat,“ vysvětluje Přemysl Novák, ředitel projektu L´Etape Czech Republic by Tour de France.

GPG, někdy překládáno jako příjmová propast mezi muži a ženami, vyjadřuje průměrný rozdíl mezi platovým ohodnocením pracujících žen a mužů. Aktuální hodnotu GPG zveřejňuje každý rok Eurostat a Český statistický úřad.

Česká republika má rozdíl ve výdělcích žen a mužů 16,4 procenta. Tudíž abychom možnosti vyrovnali, všechny ženy mohou v rámci registrace v posledním kroku uplatnit slevu šestnáct procent ze základního startovného. Stačí do příslušené kolonky registračního formuláře zadat kód „ferovestartovne“ a sleva se automaticky načte.


Gender pay gap (GPG; překládáno různě jako genderová příjmová nerovnost nebo příjmová propast mezi muži a ženami) označuje průměrný rozdíl mezi platovým ohodnocením pracujících žen a mužů, přičemž ženy jsou obecně hůře placeny než muži.

Faktorů, které ovlivňují nevyváženost příjmu žen a mužů, lze najít více. Patří mezi ně:

  • Diskriminace na pracovišti, tj. různé hodnocení stejné práce na základě pohlaví pracovníka. Tato praktika je v Evropské unii zakázána v rámci antidiskriminačních zákonů, ale i tak je běžná.
  • Stereotypy. Rozdílné profilování dívek a chlapců během výchovy a základního vzdělávání (viz genderové stereotypy v českém školství, muž = živitel rodiny, žena = pečovatelka apod.) a předsudky ke vztahu k výkonnosti, schopnostem a vlastnostem žen vedou k oslabení jejich pozic a k vytváření tzv. „skleněného stropu“, tedy neviditelné bariéry, na kterou ženy naráží při kariérním postupu.
  • Segregace trhu. Odvětví, v nichž je tradičně zaměstnáváno víc žen než mužů, například zdravotnictví, školství či veřejná správa, jsou vnímána jako méně prestižní a hůře odměňována.
  • Rodinný život. Ženy odchází na rodičovskou dovolenou daleko častěji než muži a většinou s dětmi tráví více času než muži. Skloubit rodinný život a kariérní růst není vždy možné (zaměstnavatelé neumožňují zkrácené úvazky, které by dovolily ženám skloubit rodinný život a práci).

Gender_pay_gap_2020

Zdroj: EUROSTAT

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl