Přeskočit na obsah

1_jsemvbaliku<

#jsemvbaliku

Jízda v balíku neboli cyklistickém pelotonu, je označení pro početnější skupinu cyklistů, jedoucích pohromadě v těsné blízkosti za konstantního tempa.

Čelo balíku, neboli "špic" má vždy ten nejtěžší úkol, a to rozrážení větru, který klade velký odpor na první linii a ta musí vydat mnohem více sil do pedálů, než ti co jsou schovaní. Během jízdy dochází k pravidelnému střídání na špici, aby každý přiložil stejně ruku k dílu. Díky tomu dokáže skupina držet konstantní rychlost a nikdo není unaven.

Kolotoč

Kompletní spolupráce celé skupiny na zvýšení tempa. Půlka balíku je za sebou v jedné linii v těsných rozestupech, letí jeden za druhým a čeká, až se ocitne na špici. Tam odkroutí 3 až 10 vteřin a ihned střídá a jako korálky na náramku mizí zpět do zadního napojení a znovu... Balík je tak ve tvaru písmene D.

Kolotoč

Střídání klasické po dvojičkách

Je důležité, aby hned po vystřídání dvojice nezrychlovala. Stává se tak ve většině případů a je to špatně. Po odjetí nastaveného intervalu, obvykle 10-15 minut na špici dvojička na vteřinu přišlápne - vzdálí se druhé dvojičce a hodí loktem (gesto střídej) a načež bezpečně odstřídá podél stran skupiny. Ideálně ubere neboli "svěsí" a na konci skupiny se plynule zařadí zpět do háku. Je důležité při střídání zrychlit, neboť někdo může být za vámi přeložený zboku (schovaný před bočním větrem a vy byste ho sundali).

Střídání klasické po dvojičkách

Terezín = Echelon

Jízda proti silnému bočnímu větru. První jezdec jede na absolutním okraji vozovky z té strany odkud fouká (návětrná strana), další se skládá do větrného stínu napůl z boku, napůl zezadu. Takto jako šachovnice jsou jezdci seskládání přes celou šíři silnice. Po odstřídání je potřeba těsně na ocasu skupiny přišlápnout, abyste stihli "zahákovat" a balík vám neodjel.

Terezín = Echelon

chceš to taky zažít?

11. června 2022 budeš mít exkluzivní možnost. Do Prahy zavítá nejslavnější cyklistický závod Tour de France, konkrétně jeho oficiální odnož pro amatérské cyklisty L'Etape Czech Republic by Tour de France - jednodenní závod ve stylu jedné etapy Tour, kterého se můžeš zúčastnit i ty a vyzkoušet si tak atmosféru nejstaršího cyklistického závodu světa na vlastní kůži!

_E5A4403-2

naskoč do balíku!

Naskoč do akčního prostředí, kde ti cyklistika nabízí zcela jiný rozměr zážitku a nespočet nových příběhů. Příběhů, které při sólo jízdě nikdy nemůžeš zažít!

_E5A5501

CO TI PŘINÁŠÍ JÍZDA V BALÍKU?

ÚsporU energie

Pokud jsi schovaný "v háku" šetříš 30 až 40% energie. Ujedeš více kilometrů a rychleji. 

zábavU

Máš za sebou stovku ani nevíš jak. Nebolelo to a ještě si stihl probrat kus života se svým kamarádem. 

bezpečnost

Skupina čtyř a více cyklistů bude vždy více vidět a respektována mezi řidiči než jednotlivec.

sounáležitost

Dojde ti energie, spadneš, chybí ti něco na opravu defektu? Nevadí, nikdy nezůstaneš na holičkách, z balíku vždy kouká pomocná ruka. 

v balíku jsem jako doma

Pak na nic nečekej a zajisti si své místo na startovním roštu L'Etape Czech Republic by Tour de France ještě dnes. 

REGISTRUJ SE DO ZÁVODU

photo-pg-82---

©  2021 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl