Přeskočit na obsah

„Každý můžeme ovlivnit životy lidí kolem nás,“ věří Jana Tomas Sedláčková z Nadace PPF

S členkou správní rady Nadace PPF, která podpořila už třetí ročník L’Etape, jsme mluvili o tom, jakým projektům se Nadace PPF věnuje a podle jakých kritérií je vybírá, jak může nadnárodní společnost pomoct neziskovému sektoru i jinak než finančně a také proč je při pomáhání důležitá rychlost a odvaha.

Co stálo před čtyřmi lety za vznikem Nadace PPF a podle jakého klíče vybíráte projekty, které podpoříte?

PPF vznikla ve středu Evropy a odtud si prošlápla cestu až ke světovému měřítku. Jsme schopni obstát ve světové konkurenci. Rozhodli jsme se, že právě toto bude jeden z klíčových parametrů pro podporu neziskových projektů. Hledáme projekty, které podporují český talent a příležitosti prosadit se ve světě, nebo které naopak přivážejí zahraniční inspiraci sem k nám do Čech, jako je to třeba právě u L’Etape Czech Republic. Do naší neziskové práce se tak přirozeně propisují hodnoty, které vnímáme v PPF jako důležité. Českým projektům, které jsou již úspěšné, pomáháme k tomu, aby se rozvinuly, rozšířily se na další teritoria, aby se posunuly na vyšší úroveň. 

Současně se nám daří podporovat výjimečné osobnosti – výrazný leader je totiž zásadním elementem každého projektu. Ať už je to Rosťa Novák u Cirku La Putyka nebo Rony Plesl a jeho výstava na Bienále v Benátkách, Viktor Tauš v projektu Film Naživo nebo Kateřina Vacková v neziskové organizaci Loono.

Nadace PPF ale funguje i jako platforma pro okamžitou pomoc v případě krize. Nejdřív to byl covid, bezprecedentní situace, kdy bylo potřeba reagovat velmi rychle. Později byla Nadace PPF spolu s Nadací The Kellner Family Foundation platformou, která realizovala pomoc skupiny PPF po zahájení války na Ukrajině. Rychle se ukázalo, že podmínkou pro úspěšnou integraci ukrajinských dětí do vzdělávacího systému a jejich maminek do české společnosti je znalost českého jazyka. Díky naší pomoci se dostaly k dětem i jejich maminkám včas nově publikované učebnice češtiny jako druhého jazyka v dostatečném množství.

V čem se Nadace PPF liší od jiných nadací?

Naší extrémní výhodou je to, že jsme soukromá nadace. Máme tak možnost reagovat a rozhodovat se velmi rychle, což třeba u projektu pomoci ukrajinským uprchlíkům bylo naprosto zásadní. V době, kdy byl v celé Evropě nedostatek papíru, jsme měli díky odvaze našich akcionářů možnost nakoupit papír ve chvíli, kdy jsme ještě nevěděli, jaké učebnice na něj budeme tisknout. Bez toho by ale materiály nebyly včas připraveny na nový školní rok. To je ta ingredience, která naši nadaci charakterizuje.

Rozdíl je i v tom, že naše podpora není jen finanční. Poskytujeme projektům z neziskového sektoru leadership a přinášíme jim know-how, které máme z byznysu. Snažíme se také iniciovat synergie plynoucí ze spolupráce s dalšími subjekty a našimi projekty.

Nadace PPF od svého vzniku podpořila přes stovku projektů. Dokázala byste mezi nimi vybrat jeden, který vás zvlášť oslovil?

Výhodou téhle práce je to, že spolupracuji s nadšenými lidmi, kteří realizují často velmi ambiciózní projekty s velkou odvahou a odhodláním, které je nakažlivé. Pro mě se stává skoro každý projekt, na kterém spolupracujeme, srdcovým. Přesto je mezi nimi jeden, který je trochu výjimečný. Aplikaci Nepanikař vytvořila třiadvacetiletá studentka, která se potýkala s psychickými obtížemi a zjistila, že pro ně neexistuje první pomoc. Se svými spolužáky vyvinula aplikaci, která dnes má třináct jazykových mutací a pomáhá uživatelům z celého světa. To je příklad, jak každý z nás může být platný pro společnost, jak aktivita každého může ovlivnit životy mnoha jiných. To je to, co u projektů hledáme. Každý den vidím, že naše pomoc má smysl, že podporujeme smysluplné projekty a výjimečné osobnosti v tom, aby se mohly soustředit na svoji práci a dělat ji lépe.

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl