Přeskočit na obsah

Propozice

Na této stránce najdeš vše důležité o závodě. Jak se zaregistrovat? Kolik stojí startovné? Do jaké kategorie patříš? Jak vyhrát puntíkovaný dres pro nejlepšího vrchaře? To je jen pár otázek, na které zde najdeš odpověď.  

Organizátorem cyklistického závodu L'Etape Czech Republic by Tour de France - Kopcovitá etapa (dále jen L'Etape CZ) je spolek Kolo pro Život, z. s. (dále jen organizátor), který je licensovaným partnerem Amaury Sport Organization (A.S.O.), která, jakožto majitel licence, dohlíží na splnění standardů série L'Etape by Tour de France.

Termíny a místa: 

 • 15. 6. 2024, Praha a Středočeský kraj

Vedoucí projektu L'Etape Czech Republic: Přemysl Novák (pnovak@letapeczech.cz)

Cyklistický závod pro veřejnost na silničních nebo gravel kolech. Podmínkou účasti jsou: řádně upevněná cyklistická přilba, kolo se silničními řidítky (tzv. berany). Elektrokola nejsou v závodě povolena. Časovkářská/triathlonová hrazda není v závodě povolena. 

Závody se konají dle těchto propozic. Všichni účastníci se závodu účastní na vlastní nebezpečí, organizátor neručí a neodpovídá za škody, které vzniknou účastníkům ani jimi způsobené. Všichni účastníci musí dodržovat ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích a jsou povinni respektovat pokyny označených pořadatelů, příslušníků Policie České republiky a Městské Policie. Organizátor si vyhrazuje právo nutných změn v pravidlech závodu z důvodu nepředvídatelných (vis maior) okolností.

Podmínky účasti
Každý závodník musí řádně ukončenou registraci a během závodu mít neustále na hlavě řádně připevněnou cyklistickou přilbu, kolo v dobrém technickém stavu a správně upevněné a neupravené startovní číslo.

Používání sluchátek během závodů je zakázáno a závodníkovi hrozí diskvalifikace. Zákaz používání sluchátek je z důvodu bezpečnosti účastníků a diváků. 

V rámci Kopcovité etapy jsou vypsány závody na 3 různých trasách. Dlouhá trasa měří cca 130 km, Střední cca 100 km a Krátká trasa cca 60 km. Start i cíl všech tras je umístěn v ulici Vaníčkova v Praze na Strahově. Kompletní informace o trasách budou zveřejněny 21. listopadu 2023. 

Maximální kapacita jednotlivých tras Kopcovité etapy 
Krátká trasa: 1000 závodníků
Střední trasa: 1500 závodníků
Dlouhá trasa: 1000 závodníků

A/ Soutěžní kategorie po vzoru Tour de France

Celková klasifikace: Vítězem je závodník, který danou trasu projede v nejkratším čase. Vyhlašuje se samostatně na všech 3 vypsaných trasách kopcovité etapy a na trase horské etapy. 

Nejlepší sprinter/sprinterka: Vítězem je závodník, který úsek/úseky trasy označené jako Sprinterská prémie, projede v nejkratším čase nebo součtu časů v takto označených úsecích. Vyhlašuje se samostatně na všech 3 vypsaných trasách.

Král/Královna kopců: Vítězem je závodník, který úsek/úseky trasy označené Vrchařská prémie, projede v nejkratším čase nebo součtu časů v takto označených úsecích. Vyhlašuje se samostatně na všech 3 vypsaných trasách.

Nejlepší mladík/slečna: Vítězem se stává závodník startující v kategorii JM1/JW1, který danou trasu projede v nejkratším čase. Vyhlašuje se samostatně na všech 3 vypsaných trasách, přičemž na Dlouhé trase se jedná o závodníka do 25 let věku včetně. 

Finanční prémie nejsou vypsány. 

B/ Soutěžení kategorie podle věku

Označení kategorie

Věk*

Ročník narození

Trasa, na které je kategorie vypsána

JM1 / JW1

15 – 18**

2006 - 2009

Krátká, Střední

M1 / W1

19 – 29

1995 – 2005

Krátká, Střední, Dlouhá

M2 / W2

30 – 39

1985 – 1994

Krátká, Střední, Dlouhá

M3 / W3

40 – 49

1975 – 1984

Krátká, Střední, Dlouhá

M4 / W4

50 – 59

1965 – 1974

Krátká, Střední, Dlouhá

M5 / W5

60 – 69

1955 – 1964

Krátká, Střední, Dlouhá

M6 / W6

70 a více

1954 a později

Krátká, Střední, Dlouhá

(*věk závodníka k 31. prosinci 2024)

** Nutný písemný souhlas zákonného zástupce

C/ Soutěžní kategorie Heroes

Na Krátké trase Kopcovité etapy a na Horské etapě je vypsána kategorie Heroes muži a Heroes ženy s těmito parametry:

 • Silniční kolo vyrobeno před rokem 1989 1993
 • Páčky řazení umístěné na spodní rámové trubce
 • Pedály osazené klipsnami (změněno 3. 5. 2024)
 • Stylové cyklistické oblečení
 • Dobová helma, případně replika dobové helmy, případně moderní helma podmínkou (závod nelze absolvovat pouze v cyklistické čepičce

Závodníci této kategorie mohou při přihlašování využít slevový kód „heroes“ na 30% z aktuálně platné ceny startovného.

D/ Nesoutěžní kategorie Gruppetto

Cílem Grupetto je si závod užít, dojet, přijmout výzvu a v neposlední řadě ochutnat vše co na občerstvovačkách nabízíme. To vše ve skvělé společnosti našeho ambasadora.

Nesoutěžní kategorie Gruppetto je vypsána pouze na Střední trase. Účastníkům této kategorie je měřen celkový čas, ale nejsou zahrnutí do celkových výsledků závodu. Pro dokončení závodu pro ně platí limit 22 km/h, při jeho splnění obdží účastnickou medaili. 

Účastníci této kategorie jsou zařazeni do Soutěže o Nejlepšího sprintera/Sprinterku na Střední trase závodu. Mohou se tedy stát vítězi zeleného dresu. 

Přihlášení do kategorie Gruppetto bude probíhat v rámci check-in formuláře, který bude zveřejněn zhruba 2 měsíce před konáním závodu a rozeslán účastníkům na e-mailovou adresu uvedenou v registraci. 

Účastníci této kategorie budou na startu zařazeni na konec startovního pole. Tempo na dodržení časového limitu bude udávat ambasador kategorie Tomáš Bábek

Tým se skládá přesně z 5 závodníků. 

Členové týmu SOUTĚŽÍ v individuální klasifikaci. 

 Týmová soutěž je vypsána na všech trasách. Týmová klasifikace má tyto vypsané kategorie: Muži MT, Ženy WT, Mixy XT.

Pořadí týmu bude určeno časem 4. člena/členky týmu v cíli, přičemž u kategorie Mixy XT je podmínkou, aby minimálně jeden člen týmu na započítávané pozici, byl opačného pohlaví.

Členové týmu musí nastoupit v totožných dresech.

Týmy budou na startu zařazeny do vlastního startovacího bloku, který bude umístěný za prvních 200 závodníků v kategorii jednotlivců. 

Finanční prémie pro týmy nejsou vypsány. 

Týmová přihláška a nominace:

Složení členů týmu je nutné zaslat nejpozději do 24. května 2024 (Kopcovitá etapa) na e-mail info@letapeczech.cz. Všichni nominovaná závodníci musí v okamžiku nominace figurovat v seznamu přihlášených závodníků, který je ke shlédnutí na webových stránkách závodu. 

Řazení do startovního koridoru je dle přiděleného startovního čísla. 

Dlouhá trasa má číselnou řadu 1 až 1000.
Střední trasa má číselnou řadu 1001 až 2 850.
Krátká trasa má číselnou řadu 3001 až 3 850.

Startovní koridor je rozdělen do startovních bloků následovně: 

1. BLOK: 1-100, 1001 – 1100, 3001 – 3100

2. BLOK: 101 – 300, 1101 – 1300, 3101 – 3300

3. BLOK:  301 – 550, 1301 – 1550, 3301 – 3550

4. BLOK: 551+, 1551 – 1750, 3551+

5. BLOK: 1751 – 2000

6. BLOK: 2001 – 2250

7. BLOK: 2251 – 2500

8. BLOK: 2501+

Účastnická medaile a diplom

Každý závodník, který projede cílem v časovém limitu obdrží bezprostředně po projetí cílem účastnickou medaili.

Diplom s výsledným časem a jménem závodníka bude v elektronické verzi po finalizaci výsledků ke stažení na stránkách oficiální časomíry závodu.

Vyhlášení vítězů Soutěžních kategorií po vzoru Tour de France a vyhlášení soutěžní kategorie Heroes

Vyhlášení vítězů těchto kategorií proběhne do 60 minut od projetí posledního závodníka cílem v časovém limitu. Vyhlašování budou pouze vítězové, kdy každý obdrží oficiální dres pro vítěze po vzoru Tour de France. Vítězové Celkové klasifikace obdrží originální trofej.

Vyhlášení vítězů Soutěžních kategorií podle věku a vyhlášení týmové soutěže

Vyhlášení prvních 3 nejlepších závodníků a závodnic a 3 nejlepších týmů ve všech kategoriích v rámci večerního programu v den závodu. Místo a přesný čas budou upřesněny.

Registrace závodníků do L'Etape CZ probíhá výlučně na internetových stránkách akce www.letapeczech.cz. Součástí registrace je přesměrování na platební bránu. Registrace závodníka je dokončená ve chvíli zaplacení registračního poplatku na účet organizátora. Při registraci musí zájemce vyplnit všechny povině vyžadované údaje a souhlasit s prohlášením o účasti v závodě.

Organizátor si vyhrazuje 10% z celkové kapacita pro udělení divokých karet. Divoké karty budou rozdány nejpozději do 31. května 2024. Přidělení divoké karty neznamená bezplatnou účast v závodě, je to možnost se do závodu zaregistrovat. 

Registrace do Kopcovité etapy bude otevřena 22. června 2023 a ukončena 7. 6. 2024 o půlnoci. Poslední možnost je registrace v pátek 14. 6. 2024 na místě v kanceláři závodu. 

Ceny startovného: 

 • Krátká trasa: 2 890 Kč
 • Střední trasa: 3 690 Kč
 • Dlouhá trasa: 3 990 Kč

Férové startovné pro ženy

Reagujeme na příjmovou nerovnost mezi muži a ženami a zavádíme férové startovné dle GPG. Gender pay gap (GPG; překládáno různě jako genderová příjmová nerovnost nebo příjmová propast mezi muži a ženami) označuje průměrný rozdíl mezi platovým ohodnocením pracujících žen a mužů, přičemž ženy jsou obecně hůře placeny než muži. V České republice je tento rozdíl konkrétně 16,4 %, a proto mohou všechny ženy využít při registraci slevový kód "ferovestartovne" a získat 16% slevu ze základní ceny startovného. Férové startovné nelze kombinovat s dalšími slevami ani vyžadovat zpětně. Více informací o tématu v článku...

Vouchery na startovné jako dárek: 

Voucher na startovné, který obsahuje speciální kód, s nímž se obdarovaný registruje do závodu budou v prodeji zde: https://eshop.sportprozivot.cz/kategorie/letape-czech-republic/ 

NEDOPORUČUJME dělat registraci za závodníka z důvodu poskytnutí nutných souhlasů s účastí v závodě osobou, která se jej skutečně účastní. 

Složení startovního balíčku: 

 • Startovní číslo na řidítka a podsedlová nálepka s čipem, které jsou v majetku organizátora, až do ukončení závodu
 • Dárky od našich partnerů
 • Unikátní účastnická medaile (v případě dokončení závodu)
 • Zdravotnické zajištění na nejvyšší úrovni
 • Bohatě zásobené občerstovací stanice
 • Sběrný autobus na konci pelotonu
 • Pasta party ve finiši

Závodník v závodě L'Etape Czech Republic by Tour de France startuje vždy na vlastní nebezpečí. Závody se jedou za omezeného silničního provozu, i přesto je účastník povinen dodržovat pravidla silničního provozu a dbát pokynů pořadatele, příslušníků Policie České republiky a Městské Policie. 

Závodník by měl před závodem znát svůj aktuální zdravotní stav a podrobit se odbornému vyšetření sportovním lékařem. Důrazně doporučujeme uzavření úrazového pojištění. Organizátor nepřebírá odpovědnost za škody na majetku anebo zdraví související s cestou, pobytem a s účastí závodníka na akci. Každý účastník startuje na svou vlastní zodpovědnost.

Závod se jede po běžných komunikacích s úplným nebo částečným vyloučením provozu na celé trase, a to za asistence příslušníků Policie ČR, Městské Policie a označených a vyškolených pořadatelů. 

Organizátor nemůže nijak omezovat vozidla integrovaného záchranného systému jedoucí k zásahu, a proto jsou účastníci závodu vždy povinni prioritně využívat pravou stranu vozovky, případně respektovat pokyny příslušníků bezpečnostních složek, pořadatelů a informačních tabulí. 

Slavnostní start

Prvních 8,0 km projedou závodníci obou tras za asistence Policie ČR a pořadatelů v kompaktním uskupení. Během této úvodní fáze ja zakázáno aktivně si vylepšovat postavení v pelotonu riskantní jízdou, jízdou v protisměru nebo po chodníku. Oficiální start bude ohlášen odmáváním zelenou vlajkou a sirénou ze zaváděcího ředitelského vozu.

KŘÍŽENÍ TRASY ZÁVODU SE ŽELEZNICÍ

Na trase se mohou nacházet křížení s dráhou. Pro vybrané přejezdy žádáme o výluku veškerého vlakového provozu, takže závod by jím neměl být nijak ovlivněn. Na ostatních přejezdech je nutné v případě blikajícího červeného světla zastavit a počkat průjezdu vlakové soupravy!

příčné přejezdy pro osobní dopravu

Na několika místech trasy jsou zřízeny příčné přejezdy, které umožní zejména poskytovatelům veřejné dopravy a místním obyvatelům překřížení trasy závodu. Všechna tato místa budou osazena proškolenou pořadatelskou službou, v některých případech příslušníky bezpečnostních složek. Na těchto přejezdech budou primárně upřednostňováni účastníci závodu. Dbejte však zvýšené opatrnosti a pokynů pořadatelů.

Zdravotnícké zajištění

Na konci každé startovní vlny pojede vozidlo rychlé záchranné služby. Na několika vytipovaných místech na trase budou v pohotovosti další sanitní vozy (celkem 7). Zdravotnický doprovod L'Etape CZ je součástí integrovaného záchranného systému. V případě nehody se zraněním volej 728 155 155.

Doplňkové služby na trati

Občerstvovací zóny:

Na trasa závodu jsou umístěny občerstovací stanice. Občerstvovací stanice budou poskytovat různé sladké a slané pokrmy a také energetické produkty a sportovní výživa od partnera závodu.

Na každé občerstovací stanici bude připraveno několik desítek naplněných bidonů, zároveň budeš mít možnost doplnit si svůj z připraveného barelu s vodou nebo iontovým nápojem. 

Na občerstovacích stanicích budou k dispozici mobilní toalety.

Zhruba 200 metrů před a za každou občerstovací stanicí bude vyznačena Občerstovací zóna, kde může závodník přijímat občerstvení od svého doprovodu a zároveň ze zbavit odpadu. Odhazování odpadků kdekoliv jinde na trati bude trestáno diskvalifikací. 

Doprovodná vozidla nejsou povolena. 

DOPLŇKOVÉ SLUŽBY V L'ETAPE VESNIČCE

Součástí zázemí závodu je dostatečné množství sprch a mobilních toalet a úschovna batohů a kol.  

Časový limit je na jednotlivé trasy stanoven následovně: 

 • Krátká trasa: 18 km/h
 • Střední trasa: 22 km/h
 • Dlouhá trasa: 25 km/h

Na konci skupiny závodníků se bude pohybovat vozidlo s označením uzávěra trati. Toto vozidlo se pohybuje vždy za nejpomalejším závodníkem dané trasy, a to až do spojení s jinou trasou. Následně tuto funkci přebírá vozidlo "pomalejší" trasy. Může tedy dojít k situaci, kdy závodník není vozidlem uzávěra trati předjet, ale v cíli bude klasifikován OTL (Over Time Limit), z důvodu nesplnění časového limitu platného pro danou trasu, který je uveden výše. 

Pokud závodníka toto vozidlo předjede je ze závodu odvolán. Závodník i přesto může závod dojet, výhradně však na vlastní nebezpečí, za plného provozu a bez zajištění. Druhou možností je naložení závodníka na předem určených místech i s kolem do sběrného autobusu, který jej dopraví do cíle. 

Pátek 14. 6. 2024
15.00 Otevření L'Etape vesničky
Prezence závodníků v Menze Strahov
Muzeum Tour de France
Gastro zóna
Stánky partnerů

16:00 Riders briefing
17:00 Představení závodů série L'Etape by Tour de France
18:00 Riders briefing
18:30 Beseda s Albertem Contadorem
19:00 Autogramiáda ambasadorů
20.00 Uzavření L'Etape vesničky

Sobota 15. 6. 2024
8.00 Otevření L'Etape vesničky
Aktivita Kubík Tour
Muzeum Tour de France
Gastro zóna
Stánky partnerů

8.00 - 9.00 Last minute prezence závodníků Dlouhé trasy
8.50 Zkrácený Riders briefing Dlouhá trasa
9:00 Otevření startovního koridoru
9.23 Slavnostní otevření Dlouhé trasy
9.30 Start závodu na Dlouhé trase

9.00 - 10.00 Last minute prezence závodníků Střední trasy
9.50 Zkrácený Riders briefing Střední trasa
10.00 Otevření startovního koridoru
10.23 Slavnostní otevření Střední trasy
10.30 Start závodu na Střední trase 

10.00 - 11.30 Last minute prezence závodníků Krátké trasy
11.20 Zkrácený Riders briefing Krátká trasa
11.30 Otevření startovnío koridoru
11.53 Slavnostní otevření Krátké trasy
12.00 Start závodu na Krátké trase

12.30 až 13:30 Příjezdy vítězů jednotlivých tras v pořadí Dlouhá, Střední, Krátká

13.00 - 17.00 Pasta party v Menze Strahov

15.00 Slavnostní vyhlášení vítězů dresů Tour de France
16.00 Slavnostní vyhlášení vítězů podle věkových kategorií a týmové soutěže
18.15 Losování soutěže o kolo VAN RYSEL RCR
18.30 Ukončení akce

Verze 4. 6. 2024.

Pro závod jsou v plné platnosti předpisy Antidopingové agentury České republiky. 

V případě nedodržení těchto propozic může být účastník závodu vyřazen z pořadí anebo zcela ze závodu vyloučen. 

Protest na výsledek a porušení pravidel je možné podat pouze v den závodu, a to nejpozději půl hodiny před začátkem vyhlášení vítězů v info pointu v L'Etape vesničce. Podmínkou je vyplnění příslušného formuláře a složení kauce 500 Kč, která bude v případě kladného vyřízení ve prospěch protestujícího vrácena. Pozdější reklamace nebudou uznány. Ve výjimečných případech, kdy se nedal z objektivního důvodu protest podat v řádném termínu, lze protest uplatnit formou emailu do 2 pracovních dnů ode dne konání závodu.

Reklamace musí mít písemnou formu (stačí e-mail na info@letapeczech.cz). Reklamaci může podat pouze závodník. Na neodůvodněné stížnosti nebude brán zřetel.

Organizátoři závodu si vyhrazují právo upravit a blíže specifikovat něktoré údaje a ustanovení těchto propozic. Také si vyhrazují právo ukončit registraci účastníků s ohledem na naplnění maximálního stanoveného počtu účastníků.

Organizátoři si vyhrazují právo zrušit anebo přerušit konání závodu anebo jeho části v případě vážného nebezpečí, a to nepříznivého počasi, nevhodné epidemické situace, hrozby nebezpečí terorismu anebo útoku ohrožujícího bezpečnost účastníků závodu, resp. jiných dopředu nepředvídatelných okolností (vis maior).

V takovém případě nemá účastník právo na vrácení startovního poplatku nebo jeho částí, pokud už organizátorům vznikly náklady na přípavů závodu v čase přes samotným momentem přerušení/zrušení závodu. Organizátoři však mohou po zvážení všech okolností a vyčíslení nákladů spojených s přípravou závodu přistoupit k částečné kompenzaci startovného. 

Organizátoři před závodem zveřejní pravidla a podmínky účasti v závodě pro účastníky, pořadatelský tým a diváky, s ohledem na aktuální epidemickou situaci a hygienická pravidla. 

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl