Přeskočit na obsah

Zážitek v sále prosyceném hrdostí předehrou dvou nových L'Etape

Je návyková! A úterní večer všechny závislé dostal po kratší odmlce znovu do varu. Czech Republic by Tour de France odtajnila trasy pro sezonu 2024. V pražském kině Přítomnost sledoval představení Kopcovité a Horské etapy zaplněný sál. Novinky pro příští rok všechny nadchly. A rozpoutaly vášnivé diskuse.

„Zdejcina není tak hrozná. V začátku, kde je prudká, má člověk ještě dost sil. A pak už se nechá jet,“ glosoval v jednom z četných debatních kroužků trasu Kopcovité L'Etape Czech Republic 2024 Michal Stark, paralympijský cyklista.

Narážel na skutečnost, že trasa L'Etape Czech Republic naplánované na 15. června zásadně změnila trasu. Cyklisty čekají stoupání přes Zdejcinu, Hudlice, Karlov či Roztoky, která se nikdy v minulosti v itineráři neobjevila.

„Oblast kolem Zdejciny a Hudlic vůbec neznám. Ale vypadá to hodně náročně,“ krčil rameny další z účastníků slavnostního odtajnění tras L'Etape Czech Republic 2024….

Spektákl, u něhož nesmíte chybět

To odstartoval moderátor Tomáš Jílek: „O sledování Tour de France mnoho lidí říká, že jde o biják, u něhož není podstatné, jak dopadne. Ale prostě je to velký spektákl, který si nechtějí nechat ujít, což platí i o L'Etape Czech Republic.“

Přesně 207 dnů do startu Kopcovité L'Etape Czech Republic 2024 15. června ve Středních Čechách a 270 dnů do startů Horské L'Etape Czech Republic 2024 17. srpna v Jižních Čechách se hobby cyklisté ze všech koutů republiky dozvěděli, kam je závod zavede.

„Pomalu se blížíme kapacitnímu limitu v Praze. Vnímali jsme poptávku po jiné akci, která by byla náročnější než etapa ve Středních Čechách. Organizací Horské etapy vstupujeme do další etapy fungování L'Etape Czech Republic. Ve správnosti našeho rozhodnutí nás utvrdil fakt, že se přes čtyři sta cyklistů přihlásilo jen podle termínu, aniž by tušili, kde se pojede,“ připomínal Tomáš Pravenec, šéf pořádající agentury Petr Čech Sport, že Horská etapa měla přes čtyři sta přihlášených ještě před zveřejněním trasy a profilu.

0sazenstvo sálu kina Přítomnost v jednom z prvních pražských mrakodrapů vtáhly do děje záběry z ročníku 2023. „Atmosféra byla vynikající. Octl jsem se ve společnosti lidí, kteří si šli užít den na kole. A další množství nadšenců do cyklistiky bylo u trasy. Byl jsem dojatý, jak velký zážitek mi L'Etape přichystala. Na Strahov jsem dojížděl totálně nadšený,“ rozplýval se při vzpomínkách na čtyři měsíce starou zkušenost Tomáš Bábek.

3C9A6019 1

Nejtěžší kopec? Hlavně nevystřílet síly v úvodu

Právě bývalý excelentní dráhař se stal ambasadorem kategorie Grupeto, která odstartuje na chvostu Střední trasy Kopcovité etapy s jedinou ambicí v podobě dokončení před limitem, což „pohlídá“ právě Bábek.

 „Když mi kluci z organizačního týmu zavolali, jestli bych jel jen Střední trasu, a ještě na hraně limitu, rychle jsem si spočítal, že se mi to vyplatí. Cyklisté jako já nejezdí do kopců tak rychle. Bude to pohodička. A pokud někdo bude chtít poradit, vynasnažím se,“ usmíval se Bábek. Na debaty o nových stoupáních Kopcovité etapy měl jasný názor: „Hlavní je nevystřílet síly v úvodu, protože minulý rok mě závěrečný Strahov bolel jako prase.“

Zásadně pozměněná Kopcovitá etapa vyvolala vášnivé debaty. „Dlouhá trasa ve Středních Čechách, to bude větší mordor než Šumava,“ zněla jedna z hlášek. „Bude to hodně selektivní a hodně spravedlivé. Nikdo nebude ve skupině, do níž nepatří,“ kontroval další z příznivců L'Etape Czech Republic, který dorazil přímo do sálu kina Přítomnost.

„Každý závod je tak těžký, jak si ho cyklista udělá,“ zůstával tradičně nad věcí Ján Svorada, vítěz tří etap na Tour de France a aktivní účastník posledních dvou ročníků. Všechna stoupání Kopcovité etapy naplánované na 15. června zná.

Diváci jsou stěžejním bodem L'Etape

Ovšem při čtvrtém dějství prestižního závodu pro hobby cyklisty okusí jen pár vybraných. Pojede totiž jako patron kategorie Heroes vypsané na Krátkou trasu a hlavně jen pro kola s datem výroby před rokem 1989, v dobovém oblečení, s klipsnami či řazením na rámové trubce.

 „Na takovém kole jsem začínal. Bude velká výzva Krátkou trasu absolvovat a také sehnat požadovaný materiál, protože nejsem žádný sběratel a garáž plnou starých kol rozhodně nemám,“ usmíval se Svorada mezi skupinou zástupců obcí, jimiž závod 15. června pojede.

3C9A6107

„Snažíme se pracovat s diváckou kulisou, která je pro nás jedním ze stěžejních bodů. I proto jsme nadšení, jak k závodu pozitivně přistupují samotné obce. Neberou L'Etape jen jako omezení pro jejich lokalitu, ale zejména jako příležitost ke společně strávenému dni v rámci komunitního života,“ vyzdvihl pomoc zastupitelstev dotčených obcí Přemysl Novák, šéf projektu L'Etape.

„Cítím obrovskou hrdost z dosavadní spolupráce. Vnímám posun, jímž česká L'Etape prošla. Od nesmělého začátku až po ročník s neuvěřitelnou diváckou kulisou, od níž se organizátoři odrazili ke dvěma závodům v jediném roce,“ rozplýval se nad mapami a profily tratí pro rok 2024 Umberto Mancini, projektový manažer A.S.O., který osobně dorazil do kina Přítomnost.

3C9A6292

Alespoň pár doušků Tour de France

Francouzský zástupce společnosti, pod jejíž patronací se konají všechny eventy L'Etape, nechyběl v Česku při žádném z dosavadních ročníků. „V Česku se naplňuje smysl celé akce. L'Etape by Tour de France není o výsledku, ale o zážitku,“ připomínal Umberto Mancini, že cyklisté mají dvakrát v roce příležitost ochutnat alespoň několika doušky chuť skutečné Tour de France.

Její Grand Départ by organizátoři L'Etape Czech Republic v budoucnosti rádi do Česka přivedli. A jeden z bossů pořádající organizace A.S.O. v sále kina Přítomnost tuhle možnost nevyloučil. „Pouze představivost je vaším limitem,“ prohlásil tajemně před zaplněným sálem, jenž hladově hltal i detaily z trasy Horské etapy v Jižních Čechách.

„Určitě není tak těžká, jak by v dané lokalitě mohla být,“ konejšila přítomné Tereza Vlk Huříková, bývalá reprezentantka v silniční i horské cyklistice, která je ambasadorkou Horské L'Etape Czech Republic 2024 a také patronkou projektu L'Etape Femmes.

„Zvolená lokalita je skvělou kombinací, kde závodníci uvidí nedotčenou přírodu, ale i kulturní místa třeba s renesančním náměstím Prachatic. A jakkoliv se to nezdá, na Šumavě neexistuje rovina, takže se nemusíte bát. Prudkých stojek je na trase více než dost,“ culila se Tereza Vlk Huříková narážkám, že Dlouhá trasa Kopcovité etapy bude náročnější než bitva na Šumavě. „Prožila jsem tady hodně tréninků a nikdy v dané lokalitě nešlo o pouhé najíždění kilometrů. Vždy to bylo o těžké dřině.“

3C9A6186

Využijte poukaz „jsemvbalíku“

V zápalu debat o náročnosti tras a studování profilů kopců na obou trasách rozhodně nezanikla zpráva o akci Black Friday. Při zadání hesla „jsemvbalíku“ získává každý přihlášený do L'Etape slevu 20 procent.

Pro případné zájemce o kategorii Heroes je pak sleva vyšší ještě o dalších deset procent. Ženy mohou celoročně čerpat v rámci genderové vyrovnanosti slevu šestnáct procent.

 A až do konce roku platí motivační moratorium na přesun ze Střední trasy Kopcovité etapy na nejdelší distanci, která čítá jen o 25 kilometrů více. Tak neváhejte a přijměte výzvu L'Etape.

SLEVA 20% BLACK FRIDAY “jsemvbaliku”

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl