VIDEO: Zapomeňte na mučení. Trenažér přináší zábavný trénink
Co se z videa dozvíš?
Čistá radost z cyklistiky v zimě? Bez cesty do teplých krajů? Vážně to jde. Vyzkoušej trénink na chytrém trenažéru! Zatímco v minulosti cyklisté domácí indoor trénink proklínali, mluvili o utrpení, zvěrstvu či mučení, dnes je jiná doba. Přípravu na L´Etape Czech Republic můžete v době tuhých mrazů či venkovní sloty absolvovat i ve vlastním domově a bude vás to bavit!
Trenažéry za posledních několik let „ujely“ výrazný kus cesty vpřed. Zejména období pandemie bylo výrazným akcelerátorem pro všechny výrobce, kteří tušili šanci zajet pevněji do domovů všech milovníků cyklistiky.
Trenažéry se rozdělují do tří základních skupin
Wheel on: potřebujete vlastní bicykl, přičemž do trenažéru upnuté zadní kolo je brzděno magnetickou nebo hydraulickou odporovou jednotkou.
Smart direct-drive: i tady potřebujete vlastní stroj. Ovšem ušetříte za osazení pláště na zadním kole, protože to před upnutím do trenažéru vyndáte a rám upnete přímo do trenažéru prostřednictvím osy.
Stacionární chytrá kola: nejdražší interaktivní trenažéry mají mimořádně tiché a výkonné odporové jednotky.
Jednoznačně nejlepší z hlediska poměru cena-výkon jsou trenažéry typu direct-drive.
Podle čeho trenažér vybírat?
- Cena
- Typ setrvačníků
- Hmotnost a manipulovatelnost
- Výkon a sklon
- Hlučnost
Jde o pět bodů, které jsou navzájem propojené. Hned na začátku je třeba si říct, kolik jste ochotní investovat. Solidní trenažér typu direct drive pořídíte dnes od deseti tisíc korun.
Klíčovým bodem pro určení ceny je setrvačník. Čím větší, tím je pocit z jízdy realističtější. Top modely (Garmin) používají malý setrvačník v kombinaci s elektromagnety. Pokud máte kamaráda, který trenažérem disponuje, není od věci si vše vyzkoušet.
Často řešenou otázkou je hmotnost a manipulovatelnost. Váha trenažéru se pohybuje od patnácti do pětadvaceti kilogramů. Zejména pro cyklisty, kteří nemají speciální místnost na trénink, je důležitá manipulovatelnost, protože po tréninku těžko necháte trenažér v obýváku nebo v podkroví nad schodištěm.
Při výběru hledejte v popisu produktu dvě zásadní vlastnosti. Maximální výkon, jež dokáže treanžér přenést, a maximální sklon, který dokáže simulovat. Pro většinu cyklistů postačí výkon do 1500 wattů, přestože ty lepší trenažéry nabízí až 3500 wattů. Schopnost simulovat sklon se v případě trenažérů pohybuje od deseti do dvaceti procent. I tady se pohodlně do daného rozmezí vejdete.
Důležitým parametrem je i hlučnost, zejména pokud nebydlíte na samotě u lesa. Představte si trénink na superhlučném trenažéru v deset hodin večer. Sousedé asi příliš nadšení nebudou. V případě trenažérů jde o velice proměnlivou veličinu. Každopádně výrobci se snaží hlučnost snižovat a často už větší „rámus“ tvoří převody a řetěz než samotný trenažér.
K uvedení do chodu budete potřebovat ještě „kazetu“, která ve většině případů není součástí trenažéru. Měli byste si opatři totožnou jako na kole. Skvělým pomocníkem je podložka, která tlumí vibrace a ochrání podlahu. A pak větráky. Pokud si připlatíte, chytrá varianta napojená na trenažér a hrudní pás fouká podle toho, jestli zrovna jedete v „červených“.
V neposlední řadě je veledůležitou součástí tréninku software, který budete využívat.
Jak vypadá základní rozdělení? Tréninkové aplikace udržují konstantní hladinu odporu či výkonu. Arkádové aplikace (Zwift) nabízí stoprocentní virtuální prostředí. A pak jsou k dispozici aplikace využívající rozšířenou realitu jako třeba Rouvy, které kombinují reálné video z existující trasy, na níž je dosazen váš virtuální závodník.
Jak trenažér zapojit? Co k uvedení do provozu budete potřebovat? Pusťte si naše video a v sedle kola upnutého do trenažéru začněte s přípravou, na jejímž konci bude 10. června 2023 L´Etape Czech Republic.