Přeskočit na obsah

L'Etape ve Středních Čechách se zahraniční hvězdou objeví nový kraj

Tour de France, respektive informační setkání k největšímu tuzemskému závodu L'Etape Czech Republic, bylo předehrou čtvrtečního fotbalového večera v Dělnickém domě v Chyňavě na Berounsku.

Největší závod pro amatérské cyklisty všech věkových kategorií projížděl obcí při každém z předešlých tří ročníků a nevynechá ji ani 15. června 2024, kdy se uskuteční už čtvrté pokračování závodu.

3C9A2143

Chyňava první březnový čtvrtek na bezmála dvě hodiny poskytla útočiště starostům či zástupcům zainteresovaných obcí. Protože zatímco někteří už mají se závodem bohaté zkušenosti, jiné lokality budou na trase Kopcovité L'Etape Czech Republic by Tour de France v letošním roce poprvé!

„U nás si občané vzali závod doslova za svůj. Mnozí právě díky L'Etape objevili kouzlo samotné Tour de France. A pro některé šlo dokonce o impuls, aby osobně vyrazili a okusili atmosféru na Tour de France. Chod obce akce poznamenala jenom pozitivním způsobem,“ říkal Zdeněk Steiner, starosta Chyňavy.

3C9A2018

L´Etape Czech Republic se poprvé uskutečnila v roce 2021. I přes složité období poznamenané pandemií covidu-19 se na start ve stínu legendárního strahovského stadionu postavily bezmála dva tisíce cyklistů. Při loňském třetím ročníku už vyrazil vstříc tratím ve Středočeském kraji peloton čítající téměř tři tisíce závodníků.

Pro letošní rok organizátoři připravili závody dva. Kopcovitou etapu 15. června ve středních Čechách, 17. srpna horskou etapu na Šumavě. Středočeská verze doznala zásadních změn. Poprvé v historii bude závod projíždět obcí Zdejcina, tudíž závodníci budou muset pokořit stoupání směrem od obce Stradonice.

Peloton pak zamíří na Hudlice, Broumy, Karlovu Ves a Roztoky. Střední trasa pojede přes Otročiněves a Nový Jáchymov. Úsek za řekou Berounkou bude v dané podobě v itineráři premiérově, a tak zástupci obcí zjišťovali u organizátorů konkrétní podobu uzavírek či řešení dopravních situací. Došlo i na konzultace zvolených silnic v případě, že se nabízely podobné alternativy v rámci katastru obce.

„Jsme zvědaví na průjezd závodu s tak velkým množstvím cyklistů,“ shodovali se zástupci nově zapojených obcí při vidině největší sportovní události pro amatérské cyklisty na území republiky.

Organizátoři očekávají až tři tisíce pět set startujících na trasách, které jsou rozděleny podle distance na Krátkou, Střední a Dlouhou. I kvůli enormnímu zájmu odstartuje Střední trasa ve dvou vlnách a průjezd pelotonu, v němž bude zahraniční cyklistický ambasador, bude tudíž časově atraktivní i pro fanoušky u trati.

„Smyslem akce je propagace cyklistiky a zdravého životního stylu. Současně L'Etape představuje oživení komunitního života v obci, v neposlední řadě pak propagaci měst, obcí a všech místních podniků,“ vyzdvihl v rámci debaty Přemysl Novák, šéf projektu L'Etape pro Českou republiku.

Závod patří pod křídla společnosti Amaury Sport Organisation, která organizuje třeba Tour de France, španělskou Vueltu nebo slavné klasiky jako Paříž-Roubaix či Lutych-Bastogne-Lutych. Během minulých čtyři let se L'Etape stala globální akcí čítající přes třicet závodů v šestadvaceti státech napříč všemi kontinenty.

3C9A1994

„Výjimečným tvoří závod jedinečná atmosféra a také skutečnost, že se jede na zcela uzavřených silnicích. Základní myšlenka je, že každý účastník může zažít atmosféru Tour de France,“ vysvětloval v rámci prezentace Tomáš Pravenec, předseda představenstva pořádající agentury Petr Čech Sport.

L'Etape ve Středočeském kraji je v plánu 15. června 2024. Závodníci pojedou na Krátké trase (61 kilometrů, 700 metrů převýšení), Střední trase (105,7 kilometrů, 1400 metrů převýšení) a Dlouhé trase (130 kilometrů, 1900 metrů převýšení). Ve startovním poli budou coby ambasadoři sportovní hvězdy současnosti i minulosti jako Zdeněk Štybar, Martina Sáblíková, Tomáš Bábek, Tereza Huříková, Ján Svorada či bývalý velmi úspěšný zahraniční závodník.

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl