Přeskočit na obsah

L’Etape v lidech rozproudila zájem o cyklistiku, říká starosta Chyňavy

Stoprocentní bilancí se může pyšnit Chyňava z pohledu zapojení do projektu L’Etape Czech Republic by Tour de France. Obec na Berounsku ani jednou nechyběla na trase největšího tuzemského závodu pro amatérské cyklisty. „Hodně lidí kvůli L’Etape začalo sledovat profesionální cyklistiku, pro další byl závod impulsem vyrazit na skutečnou Tour de France,“ vypravuje Zdeněk Steiner, starosta obce.

3C9A2018

Až se 15. června 2024 pojede počtvrté L’Etape Czech Republic by Tour de France ve Středočeském kraji, Chyňava si užije cyklistiku plnými doušky. Obcí vede Střední i Dlouhá trasa, přičemž peloton tudy projíždí dvakrát. Vnímají lidé v obci celou akci pozitivně?

Během tří minulých ročníků se nenašel jediný člověk, který by přišel na vedení obce a řekl, že už tady L’Etape nechce. Pokaždé pojmeme závod jako akci pro celou vesnici. Snažíme se vše propagovat, udělat jako velkou slávu. Navíc reálně není obec uzavřena celý den. Peloton projede poměrně rychle. Já měl ještě před zvolením do čela obce na starost zajištění regulovčíku k trati a fan point. Druhý ročník se sešlo sto padesát lidí, hráči SK Chyňava zajistili muziku… Každý rok se Chyňava na průjezd pelotonu L’Etape těší a baví se jím.

Když celý projekt v roce 2021 startoval, byli jste hned v Chyňavě pro průjezd pelotonu?

Tehdy jsem ještě nebyl ve funkci starosty. Obec vedl pan Kříž, který nechal rozhodnutí na mně. Já jezdím rád na kole, tak jsem řekl, proč ne? Z mého pohledu bylo lákavé dostat závod do Chyňavy. Říkal jsem si, proč se průjezdu bránit, když uděláme ještě něco pro občany. Lidé L’Etape přijali za vlastní. Vždy jsme závod spojili s fotbalem. Po průjezdu pelotonu se lidé z fan pointu přesunuli na utkání chyňavského mužstva, což na hřišti vytvořilo skvělou atmosféru.

Účastníci si atmosféru ve vaší obci vždy pochvalují. Čím si vysvětlujete, že fanoušci při L’Etape povzbuzují nejen závodníky na čele pelotonu, ale i cyklisty, kteří bojují v druhé polovině startovního pole nebo jedou na hranici rychlostního limitu?

Myslím, že se u trati sejde v roli diváků velké množství lidí, kteří rádi jezdí na kole, ale nezávodí. Mají osobní zkušenost s cyklistikou. Vědí, jak to na kole bolí. Dokážou pochopit pocity závodníka bojujícího nikoliv o stupně vítězů, ale jenom s časem. Sám závodím. Když jedu těžkou akci, udělá mi velkou radost, když lidé fandí i mně. Jde o velké povzbuzení. A také se lidé chtějí ukázat.

Co je z vaší zkušenosti obecně klíčem k úspěchu fan pointu?

Vždy samozřejmě záleží na počasí. Když je krásně, tak lidé fandí jako o život. Během tří let se závod z mého pohledu stal hodně populární. Z L’Etape jsou vstupy v televizi, také hodně reportáží. I v dalších médiích se L’Etape objevuje velice často. K tomu je třeba připočíst výstupy influencerů, nebo videa na You tube. Závod je hodně profláknutý. Když vidí fanoušci záběry z jiných míst, chtějí je při dalším ročníku trumfnout. Fotky z minulého ročníku ze sýkořického fan pointu jsou motivací třeba i pro nás. Líbilo se mi, jak to tam bylo pojaté.

Je pro aktivní zapojení obce lákadlem i možnost, že by se v Česku mohl odehrát Grand Départ?

Rozhodně ano. To je obrovská motivace. Bylo by úžasné, kdyby se zde jela některá z etap Tour de France. I proto se snažíme pomáhat projektu L’Etape, aby fungoval a měl velkou diváckou kulisu.

Jde o lákadlo i pro diváky, kteří povzbuzují cyklisty při L’Etape Czech Republic by Tour de France?

Lidé za mnou už od druhého ročníku chodí a ptají se, jestli se v Česku pojede velká Tour de France a zda máme šanci být na trase. Tím je řečeno vše. Hodně lidí začalo na základě L’Etape v naší obci sledovat Tour de France. Dokonce jsme vyrazili přímo i na etapy do Francie. A v hospodě už se neprobírá jenom vesnický fotbal. Řeší se Tour de France, Strade Bianche, Paříž-Roubaix. Už se objevily nápady, že bychom mohli vyrazit na některou jarní klasiku autobusem.

3C9A1994

Návštěva Tour de France se zrodila spontánně na základě spojení obce s L’Etape Czech Republic?

Po prvním ročníku L’Etape jsme s kamarády, kteří fandí cyklistice, začali řešit, že bychom se chtěli jet podívat na skutečnou Tour de France. Kdyby přes nás L´Etape nejela, možná bychom nikdy do Francie nevyrazili a Starou dámu osobně neviděli. Byl to impuls. A minulý rok jsme se skutečně odhodlali vše uskutečnit. Rozhodli jsme se a za deset dnů jeli. Cestovalo nás sedm na dvě horské etapy a byl to jedinečný zážitek.

V letošním roce L’Etape Czech Republic pořádá dva závody, přičemž druhý se pojede 17. srpna na Šumavě. Je Horská etapa ve vašem závodním plánu?

Ano. Chtěl bych na Šumavě startovat. Středočeskou těžko pojedu, protože jsem pořadatel. Zásadní však bude, zda vše dokážu skloubit s fotbalem, protože jsem pořád aktivní jako hráč v chyňavském mužstvu, což dost narušuje moje cyklistické plány.

Kolik času tedy jako starosta obce, a ještě fotbalový hráč, dokážete vyčlenit na kolo?

Chtěl bych být na kole častěji. Každý rok se snažím najet alespoň tři a půl tisíce kilometrů. Moje cyklistické začátky jsou spjaté s horským kolem. První závod jsem jel tady u nás v Chyňavě, protože jsem ho pořádal. Postupem času jsem zjistil, že nízkou intenzitu a dlouhé tréninky potřebuji absolvovat na silnici. Bál jsem se jízdy v provozu. Ale už jsem strach odboural. Silniční cyklistiku beru jako čistý sport. Bike je surová síla v lese, kde nikdo není a jsem spjatý s přírodou.

Lze skloubit pozici starosty obce, fotbalové povinnosti, a ještě cyklistické aktivity?

Je to náročné na time management. Doma přítelkyně často říká, že bychom někam mohli o víkendu vyrazit. Jenže většinou je v sobotu fotbal, v neděli pak zase nějaký cyklistický závod. Nemá to se mnou snadné, ale je nesmírně tolerantní. Kolo pro mě obecně funguje jako duševní očista. Je to pro mě regenerace. Po fotbale je člověk dobitý, někdy i psychicky. Výkon na hřišti je závislý na deseti dalších spoluhráčích a na naší úrovni mnohdy i na rozhodčích. Na kole je to jen o mém výkonu. Záleží, jestli mám natrénováno. Obecně je ale cyklistika balzám na duši.

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl