Přeskočit na obsah

Federico Bahamontes, nejlepší vrchař v historii Tour de France

Orel z Toleda. Tak zní přezdívka jednoho z nejúspěšnějších a výkonnostně nejvyrovnanějších silničních cyklistů všech dob. Federico Bahamontes se do historie cyklistiky zapsal nejen jako šestinásobný vítěz horské klasifikace na Tour de France, ale také se stal prvním jezdcem, který dokázal ovládnout vrchařskou soutěž na všech třech etapových závodech Grand Tour – francouzské Tour, italském Giru i španělské Vueltě.

9c021c77930f7c93501c2836ab9cee0c

Rodák ze Španělska si své první kolo pořídil v 18 letech, aby mohl po městě rozvážet zeleninu. Cyklistický trénink ho rok nato dovedl k prvnímu z mnoha vítězství, v roce 1950 se mimo jiné stal mistrem Španělska v silničním závodě mezi amatéry. S profesionálními cyklisty se premiérově střetl v roce 1953 v závodě Vuelta a Asturias, kde ovládl hned úvodní etapu. Ve stejném roce zvítězil ve vrchařské klasifikaci etapového závodu Kolem Katalánska. 

Do puntíkatého trikotu pro nejlepšího vrchaře na Tour de France se oblékl poprvé v roce 1954 a tento úspěch zopakoval ještě pětkrát. K celkovému vítězství na Tour o pět let později ho dovedly nejen jeho výjimečné cyklistické schopnosti, ale i dobrá rada legendárního italského jezdce Fausta Coppiho – aby se nesoustředil pouze na horské etapy, ale zkusil jet o celkové vítězství. Bahamontes ho vyslyšel a v roce 1959 coby první Španěl v historii ovládl Tour de France.

Mezi jeho další významné úspěchy patří celkové druhé místo na Vueltě (1957), kde ve stejném i následujícím roce triumfoval v horské klasifikaci. Titul pro krále hor si vyjel i v italském Giru (1956).

 Při příležitosti jeho 85. narozenin v roce 2013 byl vyhlášen vítězem ankety časopisu L’Équipe o nejlepšího vrchaře v historii Tour de France.

 20030727CY3155-A.S.O._C.Marsault

 

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl