Přeskočit na obsah

Bílý dres pro nejlepšího mladíka na Tour

Mládí. Temperament. Perspektiva. Talent. To jsou hlavní symboly bílého trikotu, který se na Tour de France každoročně uděluje nejlepším mladým jezdcům. Jeho historie sahá do roku 1975, kdy jej jako první oblékl Ital Francesco Moser, budoucí mistr světa a celkový vítěz Giro d’Italia (1984).

Držitelem bílého dresu se stává nejlepší závodník, který 1. ledna roku, v němž se Tour jede, nedovršil 26 let. Co se pravidel týče, v mnohém jde o obdobu žlutého trikotu – vedoucí jezdec je určován na základě celkové klasifikace tvořené sečtenými časy ze všech 21 etap.

Od roku 1975 získalo bílý trikot celkem 40 jezdců a pouze šesti cyklistům v historii Tour se povedlo ovládnout celkovou klasifikaci bílého i žlutého trikotu zároveň. Mezi tyto výjimečné talenty patřili mimo jiné Němec Jan Ullrich a Andy Schleck z Lucemburska, kterým se podařilo získat bílý trikot hned tři roky po sobě. Do historie Tour de France se nesmazatelně zapsal také slovinský fenomén Tadej Pogačar, který loni ke žlutému i bílému trikotu dokázal přidat i puntíkovaný, což se doposud nikomu nepodařilo.

Foto kredit: A.S.O.

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl